Teatrid pakuvad jõulurõõmu Lotte seiklustest regilauludeni
Detsembris esietendus Eesti teatrites kaheksa lastelavastust, lisaks mängib mõni teater ka eelmise aasta jõulutükke. Piletitega jõululavastustega on sel aastal üllatavalt head lood – kui laste suure lemmiku koeratüdruk Lotte seiklustest jutustav «Detektiiv Lotte» Vanemuise teatris välja arvata, on võimalik veel kõikjale jõuluajaks pileteid soetada. Ka Lotte tempe saab kaema minna, kuid esimesed vabad platsid on alles 14. jaanuari etendusele.
Sedapuhku püüab koeratüdruk Lotte välja mõelda, mida ta tulevikus teha tahab, ning et ootamatult läheb kaduma isa Oskari leiutatud suhkrumasin, otsustab ettevõtlik Lotte koos oma sõbra kassipoiss Brunoga detektiiviametit proovida.
«Detektiiv Lotte» polegi loodud täiskasvanud ning maailmas valitsevast kurjusest ja pahedest rikutud vaatajale – kõik on helge, värvikirev ja fantaasial lastud vabalt lennata. See on ebaloogiline nagu kaunis unenägu. Suhkrumasinatki oli ju röövikutel vaja vaid selleks, et haugata masinasse visatud suhkrupeete, mitte suhkru mekkimiseks. «Siis aga muneda ning ilmale tuua arvukalt järglasi – ports helesiniste tiibadega liblikaid,» kirjutab Verni Leivak Postimehes (01.12.2008)
Menuka lastetüki peaosades astuvad üles Gerli Padar ning tänavu lavakunstikooli lõpetanud ja sügisest Vanemuise hingekirja kuuluv Robert Annus.
Kiirustama peaksid ka need, kes soovivad jõulude ajal külastada Eesti Nuku- ja Noorsooteatrit, mis sel aastal üllatab kahe uue jõululavastusega: nukuteatrisse värske vere ja uue hingamise toonud kaukaasia lavastaja Jevgeni Ibragimovi uus lavastus «Jõulusalmi asemel» ning Andres Dvinjaninovi lavastatud kogu pere jõulumuinasjutt «Kaksteist kuud».
Esimesele neist, mis räägib sellest, kuidas nukuteatris elavad nukud jõulumehe ees hoogsaid tantse, lõbusaid muusikalisi sketše ja lavaetüüde esitavad, on veel jõuluajaks pileteid, kuid magusamad ajad, nagu õhtused ja nädalavahetuse etendused, on juba välja müüdud.
Peale nukuteatri saavad pealinna lapsed pühadelavastusi nautida ka VAT-Teatris, kus etendub Saksamaa ühe tuntuma laste- ja noortekirjaniku Rudolf Ferfurtneri «Varblase Priidu», mis on lugu väikesest varblasest, kes üritab kotka moodi lennata, kuid kukub keldriauku kolme roti juurde.
Vene keelt mõistvatel lastel on võimalus osa saada Jelena Skulskaja näidendist «Jäätunud roos», mille ta kirjutas kokku Hans Christian Anderseni ja Samuil Maršaki muinasjuttude motiividel. Lugu räägib printsess Tuisust, kellel tuleb õnne otsides ületada mitmeid takistusi.
Uhiuute lastelavastustega tulid välja ka kõik suuremad maakonnateatrid ning pileteid on nendes kõikjale vabalt saada. Endlas on Andres Noormets kokku pannud muusikalise lastelavastuse «Saja-aastane laps». Saja-aastane seetõttu, et lavastus annab ülevaate lastest ja lastelauludest viimase saja aasta jooksul, alates regilaulust kuni «Entel-tenteli» ja praeguste lasteviisideni. Truppi on valitud näitlejad, kes lisaks teatritegemisele ka pilli mängida oskavad.
Ugalas toob lavastaja Oleg Titov seekord lavale Silvia Soro kirjutatud näidendi, kus Hans Christian Anderseni tuntud muinasjututegelane inetu pardipoeg kohtub mitmete teiste värvikate tegelastega.
Rakvere teatris aga saab näha vendade Grimmide klassikalist muinasjuttu «Lumivalgeke ja seitse pöialpoissi», mida kaasdramaturg ja lavastaja Sven Heiberg on omalt poolt kaasajastanud, lisades tänapäeva lastele mõistetavamaid detaile.
Seega on valik lai ning isegi piletitega pole muret. Mõnel pool saab lisaks etendusele kohtuda jõuluvanaga või külastada jõulumaad.