Vanemuise uues „Reigi õpetajas“ teeb kaasa mitmeid tuntud lauljaid
Vanemuise teatris homme esietenduvas Eduard Tubina ooperi „Reigi õpetaja“ uuslavastuses teeb kaasa mitmeid eesti tunnustatud lauljaid nii oma teatrimajast kui teistest teatritest.
Eelkõige tuleb tunnustada Vanemuise teatri muusikajuhi ja peadirigendi Paul Mägi algatust, kes selle Eesti kogu ooperiloo väärtteose, Eduard Tubina „Reigi õpetaja“ taas, teistkordselt Vanemuise repertuaari on võtnud. Teatavasti valmis ooper heliloojal Stockholmis 1971. aastal, aga alles 1979. aastal sai võimalikuks selle maailmaesilavastus Vanemuises, tookord Erich Kõlari taktikepi all, ja kõigepealt vaid tänu teatrijuhile Kaarel Irdile, kes lõpuks otse Moskvast selle lavaletoomiseks loa nõutas.
„Reigi õpetaja“ muusikajuht ja dirigent on nüüd Paul Mägi, homme esietenduva lavastuse on teinud Roman Baskin. Ning peadirigent Paul Mägi on leidnud Tubinat väärikalt laulma meie paremad ooperijõud. Ooperi libreto kirjutas teatavasti oma jutustuse aineil juba 1938. aastal Aino Kallas ning Arne Miku tellimusel andis Jaan Kross sellele lõpliku kuju, et saata see Stockholmi helilooja Eduard Tubinale. Selleks, et pisutki saada ooperi sisule lähemale, ja avada seejärel osatäitjate lauljate nimed, tsiteerime põgusalt kavalehte:
„Tegevus toimub 1642. aastal väikeses Hiiumaa külas Reigis ning Tallinnas. Peategelasteks on Reigi kirikuõpetaja Paavali Lempelius ja tema noor naine Catharina, kes armub Stockholmist saabunud uude diakonisse Jonas Kempesse. Külas levivad jutud, et Kempe on Stockholmist pagendatud just seepärast, et pani sealse pastori naise nõiduse abil endasse armuma. Lempelius, nähes oma naise ja uue diakoni lähedasi suhteid, püüab Catharinat päästa ning süüdistab Kempet mustas maagias. Kuid armunud kinnitavad oma vastastikuseid tundeid põgenemisega. Nad tabatakse ning süüdistatuna abielurikkumises hukatakse Tallinna linnaväljakul.“
„Reigi õpetaja“ peaosalist Paavali Lempeliust kehastab meie nimekas ooperibariton Jassi Zahharov, kes oli aastatel 1980-1997 ka Vanemuises solist, aga Tubina esimeses ooperis „Barbara von Tisenhusen“ laulnud üht peaosa juba Rahvusooperis „Estonia“. Võitnud Georg Otsa nim auhinna 1994.
Catharina Vickeni osas on sopran Karmen Puis, kes on Vanemuise ooperi- ja operetisolist juba 1997. aastast, ka oma õpingute ajal. Viimati täitis ta üht peaosalist Liinat Tauno Aintsi ooperi „Rehepapp“ esilavastuses. Ta on 2010. aasta Georg Otsa nim auhinna laureaat.
Jonas Kempe ossa on kutsutud esinema vabakutseline solist tenor Mati Turi, kellel on uuema ooperi kogemus Benjamin Britteni, Alban Bergi, Erich Wolfgang Korngoldi jt, aga ka Erkki-Sven Tüüri „Wallenbergis“ lauldes.
Siis on ooperis veel kokku seitseteist väiksemat osa. Need on olulisuse järjekorras Viiu (solist Pirjo Püvi), Kristi (Valentina Kremen või Annaliisa Pillak), Sauna-Ann (Merle Silmato Soome Rahvusooperist), Henn (Reigo Tamm), Moritadimüüja (Jaan Willem Sibul), Praeses (Jüri Lumiste), veel kohtuteenrid, pagarisellid, pürjeleid mitut sorti, Uhke proua (Maria Kallaste), Linnavaht (Simo Breede), Vana naine (Merle Jalakas). Osaleb Vanemuise ooperikoor (koormeister Piret Talts) ja sümfooniaorkester, dirigendi assistent on Taavi Kull.
„Reigi õpetajat“ etendatakse Vanemuise väikeses majas. Kunstnik on Iir Hermeliin, kostüümikunstnik Kristel Maamägi, valguskunstnik Margus Vaigur (Endla teatrist), videokujundaja ja koreograaf Janek Savolainen.
Esietendusõhtul Vanemuises viibib ka Eduard Tubina praegu Türgis elav poeg Eino Tubin, kes juba päeval osaleb „Tubina päeva“ üritustel Heino Elleri nim Muusikakoolis ning teeb seal konverentsil ka ettekande.