Hoogne eesti ooper kutsub õpilasi tarbimisele mõtlema
Vanemuise teatri uus eestikeelne ooper „Kaubamaja“ sobib esimeseks ooperikogemuseks just kooliealisele vaatajale.
Kaubamaja on koht, mis kõnetab ilmselt igaüht meist, kel mõttes soetada endale midagi uut. Tuledega valgustatud ja reklaamidega kaetud ustest sisenenuna oled ehk isegi märganud, kuidas minutitest saavad tunnid ja ühe soovitud asja kõrval on poest lahkudes sinu kotis ka mitmeid emotsioonioste.
Vanemuise teatri Sadamateatris mängitav tragikoomiline eesti ooper „Kaubamaja“ pakub huumorit ja mõtteainet ning pöörab tähelepanu aktuaalsele teemale, mis kõnetab meist pea igaüht – (üle)tarbimisele.
Ooperilaval kohtuvad kaubamaja ukse ees Linda, Enn ja itaallane Guglielmo, kes ootavad, millal nende lähedased ostukeskusest väljuvad; sotsioloogilist uurimust kirjutav üliõpilane, kes on päeva jooksul märkinud üles kõik kaubamajja sisenenud inimhinged ja samas tõdenud, et keegi pole sealt väljunud; ning Piret, kes mõtleb, kuidas ahvatluste templisse sisenenuid päästa. Üheskoos murtakse pead, milline maailm on maagiliste liuguste taga, milliseid imelisi aardeid meelitavad püüdma neoonsildid ning kaunilt vilkuvad tuled … ja miks keegi ei tule enam kaubamajast välja …
Tõnis Kaumanni heliloomingule on kirjutanud libreto Maarja Kangro. Nende ühise töö vilja tõi lavale lavastaja Liis Kolle.
Kolle sõnul pakub „Kaubamaja“ vaimutoitu kogenud ooperikülastajale, aga sobib suurepäraselt esimeseks ooperikogemuseks ka kooliealisele noorele. „See on väga publikusõbralik teos,“ tõdes Kolle, tuues välja, et ooperil on kaks lühikest vaatust, lava on pidevalt täis tegevust, ning mis peamine, ooper on eesti keeles, v.a osatäitja Guglielmo, kes jagab oma lugu itaalia keeles (tõlge tablool).
„Kaubamaja“ eri koosseisudes näeb ja kuuleb Pirjo Jonast või Maria Listrat, Simo Breedet, Raimonds Bramanist (Läti RO), Taavi Tampuud, Karmen Puisi või Sandra Laagust, Rasmus Kulli, Aivar Kallastet ja teisi. Laval on Vanemuise ooperikoor ja sümfooniaorkester. Muusikajuht ja peadirigent on Risto Joost.