Ooperifantoom võtab suurelt ette
Andrew Lloyd Webberi muusikal „Ooperifantoom“ lahkus proovisaalidest ja jätkab proove suurel laval.
Kauaoodatud esietendus toimub vähem kui kuu aja pärast, 4. oktoobril Vanemuise suures majas. Ettevalmistusi lavastuse sünniks on tehtud juba ligemale aasta, alates sellest, kui mullu augustis võeti vastu lavakunstnik Iir Hermeliini ja kostüümikunstnik Ellen Cairnsi kavandid ning töökojad asusid nende alusel tööle.
Erakordne privileeg
Vanemuise teatrijuhi Toomas Petersoni sõnul on tegemist Vanemuise ajaloo kõige keerukama ja ressurssinõudvama projektiga, mille sarnast lähitulevikus plaanis korrata pole.
Vanemuisel on õigus anda kokku 40 „Ooperifantoomi“ etendust, mis on jagatud kahele hooajale – 24 etendust jõuavad publikuni sel hooajal, neist kaheksa Tallinnas Nordea kontserdimajas, ning ülejäänud 16 etendust hooajal 2015/2016.
Vanemuise teatri koostöö Andrew Lloyd Webberi kompaniiga sai alguse 2002. aastal, kui Tartu Raekoja platsil esietendus muusikal „Evita“. „Ooperifantoom“ on kuues koostööprojekt.
Kahe aasta eest allkirjastas toonane Vanemuise teatri juht Paavo Nõgene Londonis lepingu Andrew Lloyd Webberi kompaniiga, mis andis Vanemuise teatrile õiguse tuua välja „Ooperifantoomi“ uuslavastus. Tol hetkel oli Vanemuine kolmas teater maailmas, kellele anti õigus tuua lavale oma versioon „Ooperifantoomist“. Praeguseks on neid teatreid üle ilma lisandunud veelgi.
Teatri esindajate sõnul oli tegemist vaieldamatult kõige väärtuslikuma litsentsiga, mille Vanemuine on läbi aegade omandanud, sest tegemist on väga rangelt kaitstud teatriteosega.
Tegelikkuse ainetel
Märkimisväärne on seegi, et Vanemuisel on õigus etendada „Ooperifantoomi“ eesti keeles (inglis- ja soomekeelsete subtiitritega) ja kasutada teose 25. sünnipäevaks loodud suure sümfooniaorkestri arranžeeringut.
Suurteose Eesti versiooni lavastaja on Georg Malvius Rootsist, muusikajuht Tarmo Leinatamm ja dirigent Martin Sildos. Nimiosas on Norra tenor Stephen Hansen, teistes kandvates rollides osalevad Hanna-Liina Võsa, Maria Listra, Koit Toome, Kalle Sepp, Pirjo Püvi jt. Lavastuses teevad kaasa Vanemuise sümfooniaorkester, ooperikoor ja balletitrupp ning bänd.
Esimest korda tutvustas maailmale ooperifantoomi prantsuse kirjanik Gaston Leroux – tema romaan „Le Fantome de l‘Opéra“ avaldati järjejutuna 1909. aasta septembrist kuni 1910. aasta jaanuarini väljaandes Le Gaulois. Osaliselt inspireerisid romaani kirjutamist 19. sajandil Pariisi ooperis ka tegelikult aset leidnud sündmused. Tänaseks on originaalromaani varjutanud paljud järgnenud lava- ja filmiversioonid, mille hulgast on tuntumad 1925. aastast pärinev tummfilmiklassikasse kuuluv teos Lon Chaney‘lt ja Rupert Julianilt ning loomulikult Andrew Lloyd Webberi 1986. aastal loodud lummava ja unustamatu kõlaga muusikal.
Stephen Hansen
Nimiosatäitja
Tegu on müstilise ringkäiguga armastuses, igatsuses, imedes ja küsimustes. Kõik sujub, olen enesekindluse tipul, nagu ka kõik teised lauljad ja näitlejad. Lõbus ja huvitav tükk tähendab rasket tööd, aga tegu võib olla mu parima tööga parimate inimeste seltsis.
Minu tegelaskujul on väga palju erinevaid külgi. Ühelt poolt on ta karm ja agressiivne, teisalt äärmiselt tundlik ja romantiline. Neid külgi peab vahetama, mistõttu võin näitlejana kergelt segadusse sattuda. Ühel hetkel pead mängima hullu maniakki, kes soovib teist end vägisi armastama panna, teises stseenis pead olema armastav ja õrn. See väsitab ja sunnib igaks prooviks korralikult valmistuma.