Loe

Sääsed mängivad rokkooperil läbi jaanipäeva söömaaja peaproovi

Tartu Postimees

Rokkooperi publik kirub nii vihma kui ka sääserohkust ning nende kahetiivaliste seltsi kuuluvate putukate justkui enneolematut verejanu.
Tänavu imestatakse vereimejate aktiivsuse üle laiemalt ka seetõttu, et kevad oli erakordselt kuiv ja õhuniiskus langes aprillis suisa kõrbe tasemele.
Putukateadlaste sõnul pole märkimisväärsest sääseinvasioonist siiski põhjust rääkida, tegu on tavapärase putuka-aastaga.
Zooloogia ja botaanika instituudi teadur Alo Vanatoa ütles, et sääskede rohkus avastatakse igal kevadel justkui uuesti. Vanatoa sõnul pole ühest ja lihtsat vastust küsimusele, millest sõltub sääskede arvukus.
«Et sääsevastsed elavad vees, peab õigel ajal olema lompe,» rääkis ta. «Tegelikult on sääski ju alati palju. Mäletan, et ka mullu jaanipäeva ajal oli neid metsikult ja see oli üsna piinav.»
Emane sääsk muneb vette 50 kuni 350 muna. Vastsed lahkuvad munast paari päeva pärast ja vastsestaadiumi järel veedavad mõne päeva nukuna. Viimaks rebeneb kest, sääsk ronib sellest välja ja tõuseb lendu.
Sooja ilmaga kestab sääse arengustaadium kaks kuni kolm nädalat.
Vanatoa ütles, et sääskede arvukus ei sõltu otseselt õhuniiskusest, kuigi niiskus on putukatele muidugi meelepärane: «Arvatakse, et see seostub nende hingamisega – et sääsk on imeväike, siis võib ta muidu lihtsalt ära kuivada,» märkis Vanatoa.
Teaduri sõnul tekitab usinasti sadav vihm juurde kohti, kus sääsed saavad areneda.

14.06.2004