Loe

Tenori nägu kattub armidega

Raimu Hanson, Tartu Postimees

Aastal 2004 tuli norralane Stephen Hansen esimest korda Tartus teatripubliku ette. Tema tenor helises Jeesuse osas. Nüüd saab teda näha ja kuulda samuti traagilises Ooperifantoomi rollis.

Rokkooperi «Jesus Christ Su­perstar» ja muusikali «Ooperifantoom» nimitegelase erinevus paistab kergesti silma ja kõrva.
Silmapaistvuse loomisel on Hansenil abiks jumestaja. Et Fantoomi vasak pale on tulekahjus jubedasti moondunud, peab tenor saama näole sügavad armid.

Proov algab kell 11. Jumestuse ehk meigi ehk grimmi tegemiseks on Vanemuise suure maja grimmitoas jumestaja-juuksur Madli Laursoo valmis juba kell 8.20. Ta on peeglite ette lauale laotanud värvid, liimid, totsikud, potsikud ja palju muud vajalikku.

Stephen Hansen istub jumestustoolile kell 8.30 «Läheb tund või kauem,» ütleb Laursoo. «Igatahes kell 10 peab valmis olema.»

Hanseni senise lavakarjääri jooksul ei ole nii pika aja jooksul valmivat grimmi varem olnud. Väikeste nüansside ja detailide lisamine võtab aega. Et grimmituba on soe ja iste mugav ning proovidest täidetud päevad venivad öösse, tuli eelmisel jumestamisel Hansenile tukk peale. «Seda on juhtunud vahel ka teistega,» lisab Laur­soo.

Vaht ja latekspiim

Tekkivatele armidele laulja siledal nahal annab mahtu vatt. Vatile lisaks läheb vasaku silma ümbruses näkku latekspiim.
Jumestaja käte liikumine laulja palgel ei sega rääkimist. Nõnda saamegi teada, et Fantoom ehk Erik meenutab Hanseni sõnul sisemiselt veidike Peer Gynti. «Osa tema südamest tahab armastada ja olla armastatud,» ütleb laulja.
Fantoom on tundlik ja andekas, aga ei ole endas kuigi kindel. «Ta arvab, et ei ole piisavalt hea lähedastes suhetes,» lisab Hansen. «Et osata armastada, peab õppima armastama kõigepealt iseennast.»

Kui põletusarmide ülesehitamine jõuab sellisesse järku, et peaosalise vasaku silma vikerkestale tuleb kinnitada õõvastav valkjas kate, ei tohi grimeeritav liigutada. Madli Laursoo võtab katte näpuotsale ja tahab kinnitada silmamunale, kuid esimesel katsel asi ei õnnestu. Laulja abistab teda vatiotsaga kaetud meigitikuga.
Kui rääkimine on taas võimalik, vastab Stephen Hansen küsimusele «Ooperifantoomi» ja «Jesus Christ Superstari» nimitegelaste kõrvaga kuuldava erinevuse kohta. Siin ei ole mõeldud muusikalist erinevust, vaid seda, et Jeesust laulis Hansen inglise keeles, Fantoomi laulunumbrid kõlavad aga Leelo Tungla eestikeelses tõlkes.

Kuigi Hansen on pärast Jeesuse osa tegemist Vanemuises ja mujal Eestis selle teatri lavastustes ja kontsertidel palju kordi vaatajate ette tulnud, ei ole ta seni laulnud eesti keeles. Häälikuid tuleb aga norra ja eesti keeles välja ütelda erinevalt. «Olen sellele kulutanud palju aega ja kõvasti tööd teinud,» nendib ta.
Eestikeelse teksti õppimine algas siis, kui ta tuli juunis Tartusse ja teatrimaja oli sama hästi kui tühi. Algul pusis ta eesti keeles laulda omapäi ja õppis pähe sõna sõna haaval – ka jalutuskäikudel jõe ääres valju häälega korrates.

Kui ta vaatas telerist laulupidu, valas ta pisaraid. «Nägin, kuidas inimesed laulavad nii kergelt eesti keeles – ja minule on see nii raske!» meenutab ta.
Keerulist, kuid ilusat keelt aitas tal mõnda aega lihvida ooperilaulja Atlan Karp. Teksti selgeksõppimisel ja osa loomisel antud abi eest on ta tänulik kogu teatrikollektiivile.

Suur üllatus

Augusti lõpus tabas tenorit suur üllatus. Nimelt otsustas president Toomas Hendrik Ilves anda enne Norra Kuningriiki visiidi tegemist Maarjamaa Risti viienda klassi teenetemärgi Stephen Hansenile (ametlikus otsuses Stephen Brandt-Hansen) kui Norra ja Eesti kultuurisuhete edendajale.
«See on mulle väga-väga-väga suur au ja ma olen selle üle väga õnnelik,» kommenteerib ta nüüd jumestustoolis ja paneb käe südamele. «Aga eks see ole ühtlasi suur au ka Vanemuisele.»
Seekord võtab grimmi valmimine aega tund ja kümmekond minutit. Lauljal jääb pisut aega korraks laval käia, kus dekoratsioonijuppide vahel askeldavad lavamehed, lavastaja Georg Malvius ja kunstnik Iir Hermeliin.

Kell 10 ootab tenorit prooviruumis klaveri taga trupi vastutav kontsertmeister Ele Sonn. «Ta on minu repetiitor, keeletreener ja psühholoog ühes isikus,» ütleb laulja.
Kell 11 algab proov. Esietenduseni jääb veel 10 päeva.

25.09.2014