Tiit Palu “Kaukaasia kriidiringist”: proovin integreerida teatrit ühiskonnaga
23. veebruaril esietendub Vanemuise teatris Saksamaa näitekirjaniku Bertolt Brechti “Kaukaasia kriidiring”. Brechti üks tuntumaid näidendeid jõuab Eesti teatris lavale esimest korda.
“Kaukaasia kriidiring” on lugu teenijatüdrukust Grušast, kes lapsendab kriisiolukorras valitseja lapse ja pühendub tema kasvatamisele, vahendas “Aktuaalne kaamera”. Lapse bioloogiline ema, kes põgendedes lapse hülgab, nõuab teda ohu möödudes teenijatüdruku käest aga tagasi.
Kuigi Brechti näidend ise on üle seistmekümne aasta vana, siis jõuab see Eesti teatri repertuaari alles esimesest korda, kuna varem seadsid autoriõigused piirid ette. “Seni oli kohustus kasutada selle Brechti lavastuse puhul ühe Ida-Saksa helilooja muusikat kindlas orkestratsioonis ja seades kindla koosseisuga, aga nüüd on see muutunud vabamaks,” selgitas lavastaja Tiit Palu ja lisas, et nad said kasutada Gruusia helilooja Gija Kantšeli loomingut.
Näidendi põhiteema on keerulistes olukordades nõrgema eest vastutuse võtmine, mis võib langeda igale ühele. Palu sõnul on proovib ta oma lavastusega teatrit integreerida ühiskonnaga. “Me otsime seda viisi, kuidas teater võiks kõnetada maailma meie ümber ja otsida tõde, mitte ainult ilu,” tõdes ta.
Lavastuse “Kaukaasia kriidiring” peaosades mängivad Marian Heinat, Merle Jääger, Piret Krumm ja Aivar Tommingas. Kunstnik on Eugen Tamberg, muusikajuht Ele Sonn, valguskunstnik Margus Vaigur Endla teatrist.