Kuula

Vanemuise teatril on Kuku raadios oma iganädalane eetriaeg – neljapäeviti kell 10.30. Saadet „Vanemuise veerand” juhib Tiiu Rööp. Eetris olnud intervjuusid saate kuulata ka siin. Head kuulamist!

Teatri 155. hooaeg

16.01.2025 Filmimuusika gala 2025 kontserdid toimuvad Tartus, Viljandis, Põlvas ja Paides ning pakuvad äratundmisrõõmu Eesti filmiklassika austajatele: kõlavad lood filmidest „Keskea rõõmud“, „Mehed ei nuta“ ja erilise tähelepanu saab film „Viimne reliikvia“. Saatekülaliseks on filmimuusika gala kunstiline juht ja dirigent Martin Sildos. Saatejuht on Tiiu Rööp.

9.01.2025 Novembris esietendus Vanemuises draama „Päevaraamat“, lavastus, mida tõsteti esile ERR-i kultuuriportaali teatriaasta ülevaates. „Päevaraamatu“ keskseteks tegelasteks on kaksikvennad, keda mängivad Ken Rüütel ja Veiko Porkanen. Vendade rollid tegid ajalugu Vanemuise draamatrupi kolleegipreemiate jagamisel: esmakordselt läks parima meespeaosalise preemia jagamisele! Saates on külas Ken Rüütel ja Veiko Porkanen.

12.12.2024 Vanemuise veerand: Henri Christofer Aavik ja advendikontsert
Vanemuise sümfooniaorkestri traditsiooniline advendikontsert on aastaid loonud jõuluaja pühalikku meeleolu. Saates on külas dirigent Henri Christofer Aavik, kes valis sel korral advendikontserdil kõlavad teosed. Lisaks räägime, millised eesmärgid on Henri Christofer Aavik seadnud Pärnu linnaorkestri peadirigendina.

5.12.2024 Vanemuise veerand: „Kultuurilaine üle mere”
Jaanuari alguses sõidab Vanemuise teater Kuressaarde ning mängib saarlaste rõõmuks nelja lavastust, annab kontserte ja teeb muusikahuvilistele lastele töötubasid. Festivalist räägib Vanemuise juht Aivar Mäe.

28.11.2024 Vanemuise veerand: Ooperigala
Ooperigala teeb kummarduse Itaalia ooperi suurmehele Giacomo Puccinile. Kõlavad aariad ja duetid ooperitest „Madama Butterfly“, „Turandot“ ning „Boheem“. Kontserti dirigeerib maestro Vello Pähn

21.11.2024 Vanemuise veerand: Vanemuise aastalõpuball
30. detsembri õhtu on Vanemuise suures majas ja kontserdisaalis pidulik ning ülemeelik: täpselt nii nagu aastalõpuballile kohane! Saates on külas balli korraldaja Lilian Urba, kes räägib, millised etteasted on selleks õhtuks ette valmistanud Vanemuise draama-, muusika- ja balletiosakond ning kes hoolitsevad tantsumuusika eest kontserdisaalis.

14.11.2024 Vanemuise veerand: muusikal „Kinky Boots”
Vanemuise teatris esietendub 23. novembril Cyndi Lauperi muusikal „Kinky Boots“: südamlik lugu, mis lõpeb nagu muusikalile kohane. Loo sisust, lavastajast Samuel Harjannest ja muidugi pikasäärsetest punastest saabastest räägivad Charlie osatäitja Priit Võigemast ja Kristel Aaslaid, kes kehastab Laureni.

07.11.2024 Vanemuise veerand: „Päevaraamat“
Ugala teatri näitleja ja lavastaja Ringo Ramul teeb lavastajadebüüdi Vanemuises, tuues välja draama „Päevaraamat“. Lavastuse aluseks on Ungari kirjaniku Agota Kristofi romaanitriloogia „Kaustik. Katsumus. Kolmas vale“ esimene osa. Saates räägime põgusalt romaani autorist ning vihjamisi loo sisust.

31.10.2024 Vanemuise veerand: Lavastusala
Vanemuise teatri lavastusalal töötab ligi 120 inimest, seega iga neljas vanemuislane. Saates on külas Vanemuise lavastusala juht Karis Hindriksoo-Pitsi ja produtsent Maiken Nõmmoja, kellega räägime lavastusala inimeste argipäevast ning jaanuari alguses toimuva festivali „Kultuurilaine üle mere“ ettevalmistustöödest.

24.10.2024 Vanemuise veerand: Hendrik Toompere ja „Nukumaja“
Üle mitme aasta lavastab Hendrik Toompere taas Vanemuises: tema käe all jõuab lavale Ibseni „Nukumaja“. Saates saame aimu, mis võtmes Hendrik Toompere avab Ibseni palju lavastatud feministlikuks peetava näidendi.

17.10.2024 Vanemuise veerand: Hingedepäeva kontsert
Vanemuise Hingedepäeva kontserdil kõlavad Mozarti „ Reekviem“ ja motett „Ave verum corpus“. Saates on külas kaks Hingedepäeva kontserdi solisti: Karmen Puis ja Rasmus Kull, kellega räägime balletist „Ohtlikud suhted“ ja ooperisolisti valmisolekust end tantsukeeles väljendada, muidugi ka Mozarti muusikast ja ning Hingedepäeva kontserdist.

10.10.2024 Vanemuise veerand: Kostüümilaenutus
Saates on külas Brita Herja Vanemuise kostüümilaenutusest. Vestlusest kuulete, kuidas Britast sai kostüümilaenutuse töötaja ja milline on tema argipäev. Samuti räägime, kui suur on laenutatavate kostüümide valik ja milliseid kostüüme enim küsitakse.

03.10.2024 Vanemuise veerand: Ringreisid
Vanemuise teater taaselustab ringreisidel käimise tava: lavastustega minnakse külla nii Võrru kui Haapsallu, novembris toimub suurem „teatridessant“ Rakverre ja jaanuaris festival „Kultuurilaine üle mere“ Kuressaares. Lisaks antakse etendusi Tallinnas ja Lätis. Vanemuise ringreisiplaane tutvustab dramaturg Sven Karja.

26.09.2024 Vanemuise veerand: Ballett „Ohtlikud suhted“.
Pierre Choderlos de Laclos’ romaani ainetel Joseph Haydni muusikale loodud ballett „Ohtlikud suhted“ on Giorgio Madia kolmas tantsulavastus Vanemuise laval: varem on siinne publik näinud tema lavastusi „La Dolce Vita“ ja „Don Juan“. Esietenduse eel on saates külas Mare Tommingas, kellelt kuuleme, mis tekitas temas soovi seda lavastust Eesti publikule näidata ning milline oli „Ohtlike suhtete“ vastuvõtt Horvaatia Rahvusteatris.

19.09.2024 Vanemuise veerand: Kollase Kassi Suvekool.
Vanemuise Kollase Kassi Suvekool on tegutsenud alates 2010. aastast. Seega juba 14 suvel on noored saanud teada, kuidas sünnib teatrilavastus ning kogenud publikule etenduse andmist: iga Kollase Kassi Suvekooli lõpuks valmib lavastus. Saates on külas Lee Holm ja Greg Värnomasing, kellega räägime nende Kollase Kassi Suvekooli kogemustest.

12.09.2024 „Big Mother“ Vanemuise teatris esietendub prantsuse noorema põlvkonna näitleja ja dramaturgi Mélody Mourey tempokas ja vaheda tekstiga põnevik „Big Mother“. Näidend on kirjutatud 2022. aastal ning tegeleb kaasajal oluliste probleemidega: massidega manipuleerimine, jälitusühiskond ning demokraatia. Saates on külas lavastaja Robert Annus.

05.09.2024 Vanemuise 155. hooaja uued draamalavastused: Sel hooajal esietendub Vanemuises 7 draamalavastust: esimene neist, „Big Mother“ juba 14. septembril. Oktoobris jõuab publiku ette Ibseni „Nukumaja“ ning novembri alguses Agota Kristofi romaanitriloogial põhinev „Päevaraamat“. Kevadhooaeg toob mängukavva 4 uut lavastust. Uuslavastusi tutvustab draamajuht Tiit Palu.

29.08.2024 Uus balletijuht – Jevgeni Grib: Alates sellest hooajast juhib Vanemuise balletiosakonda Jevgeni Grib. Uurime saates, kas otsus Vanemuise balletijuhtiks kandideerida sündis kiiresti ja kellega ta nõu pidas? Kuidas sujub trupi tundmaõppimine? Kas lapsepõlveunistus oma restorani avamisest on maha maetud?

22.08.2024 Vanemuise sümfooniaorkestri hooaja avakontserdil kõlab klassikalise koorimuusika suurteos: Gustav Mahleri 8. sümfoonia. Saates on külas Vanemuise muusikajuht ja peadirigent Risto Joost, kellega räägime nii hooaja avakontserdist kui algavast teatrihooajast.

15.08.2024 Vanemuise teater avab oma 155. hooaja 5 päeva kestva festivaliga: toimub balletiartistide gala ning draamanäitlejad laulavad koos Siim Aimla big bändiga. Huvilistele on avatud suure maja uksed ning toimuvad töötoad, kultuurilooline bussituur viib vaatama teatriga seotud paiku Tartu linnas ning kõiki oodatakse perepäevale. Festivalist räägivad Vanemuise kontsertmeister Ele Sonn ja projektijuht Lilian Urba.

Teatri 154. hooaeg

23.05.2024 Saates on külas lavastusele „Kuninga käsk“ muusika loonud helilooja Ardo Ran Varres ja muusik Ruslan Trochynskyi. Räägime lavastuse sõnumist ja muusikast, aga teadagi: muusikast rääkimine on omajagu keeruline ning vaat et võimatu ettevõtmine. Seepärast on saates juttu vähem, kuid kõlavad kahe laulu demoversioonid

16.05.2024 Vanemuise draamaosakond täieneb sügisel kahe tänavu EMTA lavakunstikooli lõpetava näitlejaga. Kuna Kristin Pritsi ja Rasmus Vendelit näeb juba suvelavastuses „Kuninga käsk“, ei mallanud me sügiseni oodata ning kutsusime nad saatesse külla. Räägime lavastustest, milles nad juba on mänginud ning neistki, mis tulemas. Ja loomulikult küsime, mis viis näitlejaks õppima?

9.05.2024 Vanemuise teatri suvelavastust „Kuninga käsk“ mängitakse loole ainusobivas kohas: Tartu toomkiriku varemetes. Mart Kivastik on oma näidendisse sisse kirjutanud mitu ajaloolist isikut, neist loo keskmesse Käsu Hansu. Kes oli Käsu Hans ja mis ülesande ta kuningalt sai, sellest räägime Vanemuise draamajuhi, näidendi lavastaja Tiit Paluga.

2.05.2024 Saates on külas helilooja Ülo Krigul ja viiulisolist Hans Christian Aavik. Kontserdil kuuleb Ülo Kriguli teose „Studium“ esiettekannet, saatest saab teada, kuidas „Studium“ on seotud Tartuga. Hans Christian Aavikuga räägime kontserdil kõlavast Felix Mendelssohni Viiulikontserdist nr 2.

25.04.2024 26. aprillil 2024 esietendub Teatri Kodus lastelavastus „Marta ja Miisu“, lugu, mis puudutab valusat teemat: leppimist lemmiklooma lahkumisega ning kurbusest ülesaamist. Saates on külas näidendi autor, Vanemuise kirjandusala juht Anu Tonts.

18.04.2024 Lavastaja Priit Strandberg toob Sadamateatris lavale Sophoklese tragöödia „Antigone“. Saates räägime, miks 2500 aastat vana tekst on täna kõnekas ning võrdleme kaht „Antigone“ tõlget eesti keelde: Marie Underi ja Anne Lille tõlget. Samuti räägime osatäitjatest ning antiiktragöödiale „kohustuslikust“ koorist.

11.04.2024 Saates on külas Eesti Teatriliidu parima meesnäitleja preemia 2024 laureaat Andres Mähar ja Eesti Teatriliidu parima naiskõrvalosa 2024 tunnustuse pälvinud Piret Laurimaa. Räägime lavastustest, mis andsid võimaluse luua silmapaistvad, laureaadi tiitlit väärt rollid ning põgusalt puudutame tulevasi teatritöid.

4.04.2024 13. aprillil esietendub Vanemuise suures majas Puccini ooper „Turandot“, mille nimirolli laulavad Aile Asszonyi või Liene Kinča. Saates on külas dramaatiline sopran Aile Asszonyi, kes meenutab oma ooperidebüüti: Despina rolli Mozarti ooperis „Così fan tutte“ Vanemuises. Loomulikult räägime peatselt publiku ette jõudvast ooperist „Turandot“ ning Aile töödest Euroopa ooperilavadel.

28.03.2024 Eduard Vilde kirjutas vaid kolm näidendit: kaks neist, „Tabamata ime“ ja „Pisuhänd“, on hästi tuntud, viimasena valminud draama „Side“ aga jäänud teiste varju. Tiit Palu tegi näidendile värske dramatiseeringu ning lisas sellesse üht-teist Vilde jutustusest „Musta mantliga mees“. Ägedate tegelastega äge lugu esietendub Vanemuise väikeses majas 30. märtsil. Saates on külas Vanemuise draamajuht ning draama „Side“ lavastaja Tiit Palu.

21.03.2024 Teatri tõrgeteta toimimiseks on lisaks laval säravatele inimestele vajalikud veel mitme ameti esindajad. Üks neist ametitest on publikuteenindaja. Mida teevad publikuteenindajad lisaks piletite kontrollimisele? Kuivõrd teistega arvestav on Vanemuise publik? Mida on näitlejatele etenduse järel lavale kingituseks saadetud? Saates on külas Vanemuise publikuteenindajad Malle Lainevool ja Karoliina Kangur.

14.03.2024 Rahvusvahelise klaveripäeva eel on saates külas vanemuislased, kelle peamiseks töövahendiks on klaver: kontsertmeistrid Ele Sonn ja Margus Riimaa. Räägime kontsertmeistri argipäevast ning erilistest töödest: lavastustele muusikalise kujunduse loomisest, laval olekust kas pianisti, näitleja või dirigendina. Kindlasti küsime, mis lavastused nende senistest töödest on kõige eredamalt meeles.

7.03.2024 Järgmisel nädalal toimuvad koostöös Eesti Kontserdiga Vanemuise sümfooniaorkestri uue kontserdisarja „Klassika“ avakontserdid. Vanemuise muusikajuht ja peadirigent Risto Joost tutvustab kontserdil „Tormiloits“ ettekantavaid teoseid ja nende autoreid. Lisaks räägime aprilli keskel esietenduvast ooperist „Turandot“.

29.02.2024 Vanemuise balleti 85. tegutsemisaastat tähistatakse Frédéric Chopinist inspireeritud lavastusega „Vihm detsembris“ ning kesköise balletigalaga. Need kaks sündmust on saate põhiteemad, kuid lisaks räägime Vanemuise balletijuhi Mare Tommingaga tulevikuplaanidest.

22.02.2024 Aasta tagasi aprillis esietendus Vanemuises ooper „Cyrano de Bergerac“, võtmerollides Raiko Raalik või Simo Breede ning Pirjo Jonas või Maria Listra. Miks Eino Tambergi teose lavastamine on oluline? Mille poolest erinevad Simo Breede ja Raiko Raaliku Cyranod? Saates on külas Vanemuise ooperisolistid Pirjo Jonas ja Simo Breede.

15.02.2024 14. veebruaril 2024 jõudis Vanemuises publiku ette rootsi kirjaniku Jonas Jonassoni raamatul põhinev teekonnakomöödia „Prohvet ja idioot“. Saates kuulete esietenduse eel toimunud jutuajamist lavastaja Ain Mäotsaga, milles ta tunnistab, et tegemist on omamoodi avantüüri, võib-olla isegi kahevaatuselise huligaansusega laval.

8.02.2024 Vanemuise draamatrupp jagas kolleegipreemiaid: parimaks lavastuseks valiti Urmas Vadi „Sada grammi taevasina“ ning parima meespeaosalise tiitli pälvis Veiko Porkanen. Saates on külas Veiko Porkanen ja Reimo Sagor, kellega räägime draamast „Sada grammi taevasina“, tragikomöödiast „Neljas õde“ ja dokumentaallavastusest „Lõpp“.

1.02.2024 Neile, kes pööravad tähelepanu Vanemuise lavastusi ning kontserte pildistavate fotograafide nimedele, on Heikki Leisi ja Maris Saviku nimi kindlasti silma jäänud. Kes on nende lemmikud-valguskunstnikud? Kas neil on lemmiknäitlejaid? Kuidas nad sattusid Vanemuise lavastusi pildistama?

25.01.2024 Nagu elus, tuleb teatriski ette ootamatuid olukordi ning võib juhtuda, et haigestunud kolleegi rollis on laval näitleja, kes pidi osa väga lühikese aja jooksul ära õppima. Saates on külas püstolrollide eksperdid Kärt Kull ja Ken Rüütel, kellelt kuuleme, millise pinge paneb püstolroll näitlejale ning kolleegidele, kes jagavad temaga lava.

18.01.2024 20. jaanuaril jõuab Sadamateatris publiku ette draama „Lõpp“: lugu, mis vaatleb kõiki inimesi puudutavat teemat. Saates on külas lavastaja Marta Aliide Jakovski, kelle varasemadki lavastused on kutsunud arutlema keerulistel ja tundlikel teemadel.

11.01.2024 Jaanuaris toimub viis filmimuusika gala kontserti: valikut nii Eesti kui maailma filmimuusika pärlitest kuuleb Tartus, Põlvas, Paides ning Viljandis. Kutsusime saatesse külla gala kunstilise juhi ja dirigendi Martin Sildose, kes tutvustab soliste ning annab vihjeid, mida kontsertidel kuuleb.

3.01.2024 1. jaanuaril 2024 saanuks meisterkirjutaja ja teatrimees Mati Unt 80. aastaseks. Saates on külas Vanemuise teatri kirjandusala juht Anu Tonts, kellega meenutame Mati Undi tegemisi Vanemuise teatris.

14.12.2023 Vanemuise sümfooniaorkestri advendikontsert toimub kolmandal advendil Tartu Pauluse kirikus. Kontserdi kava valis ning orkestrit dirigeerib Vanemuise peakoormeister Aleksandr Bražnik, kellelt küsime, kes on solistid ning mida publikule pakutakse.

7.12.2023 Vanemuises saab lavaküpseks tragikomöödia „Neljas õde“. Lavastus, mis on omamoodi jätkuks Tšehhovi kolme õe loole ning mille teksti autoriks on kavalalt irooniline poola kirjanik Janusz Glowacki. Lavastaja Stanislav Moissejev on seevastu Ukrainast ning omab head ettekujutust, milline oli elu Moskvas vahetult enne sajandivahetust. Saates on külas Vanemuise dramaturg Sven Karja ning Maarja Johanna Mägi, kes mängib lavastuses „Neljas õde“ kõige nooremat õde.

30.11.2023 Novembri hakul jõudis Vanemuises lavale Händeli barokkooper „Julius Caesar“. Julius Caesari rollis on kaks noort solisti: metsosopran Sandra Laagus ja kontratenor Martin Karu. Saates räägime rohkem Sandrast ja Martinist kui Julius Caesarist.

23.11.2023 Tänavune Hotell Pallas teatristipendiaat kuulutati välja komöödia „Päikesepoisid“ esietenduse järel. Saates ajame juttu värske laureaadi Hannes Kaljujärvega, teemadeks nii lavastus „Päikesepoisid“ kui Mati Unt – oli ju Hannes Kaljujärv üks Undi „omadest“ näitlejatest.

16.11.2023 On tavaks kujunenud, et Vanemuise ooperigalal on laval nii oma maja ooperisolistid kui külalised. Sel korral on teistmoodi! Laval on vaid külalissolistid: sopran Aile Asszonyi ja metsosopran Monika-Evelin Liiv, kes esitavad väga nõudlikku ning dramaatilise alatooniga repertuaari. Saates on külas Vanemuise muusikajuht ja peadirigent Risto Joost.

9.11.2023 Muusikal „Hüljatud“ on taas Vanemuise repertuaaris, kuid mängukordi toimub vaid loetud arv: novembris antakse 5 etendust. Saates on külas dirigent Taavi Kull ja Valjeani osatäitja Mikk Saar, kellelt küsime, kas pikk paus eelmiste mängukordade vahel on pannud neid muusikali „Hüljatud“ teise pilguga vaatama.

2.11.2023 Ardo Ran Varrese ooperit „Põrgupõhja uus Vanapagan“ mängitakse sel hooajal loetud korrad. Saates ajame juttu Karmen Puisi ja Priit Volmeriga, kes on laval Lisete ja Põrgupõhja Jürka rollis. Muu hulgas küsime, mis on kõige ilusam ja kõige valusam koht ooperis?

26.10.2023 Saates on külas lavastaja Elmo Nüganen, kellega räägime peatselt esietenduvast barokkooperist „Julius Caesar“. Saame teda, kas lavastuse tuumaks on Kleopatra ja Caesari armastuse lugu või on rõhuasetus mujal?

19.10.2023 2023. aasta mais möödus 100 aastat legendaarse lava- ja kostüümikunstniku Georg Sanderi sünnist. Vanemuise teatri ja Tartu linnamuuseumi koostöö tulemust, näitust „Minu veetlev Sander“ näeb Tartu linnamuuseumis. Palusime saatesse külla näituse kuraatori, Vanemuise dramaturgi Sven Karja.

12.10.2023 „Tuhkvalge“ on Jevgeni Gribi esimene täispikk balletilavastus. Esietenduse eel räägime lavastuse aluseks olevast muusikast ning E. T. A. Hoffmanni lühijutust „Uneliivamees“, samuti meeskonnast, kellega koostöös lavastus vormub.

5.10.2023 Vanemuise teatril on hea uudis lapsevanematele: sel hooajal toimuvad hommikukontserdid, mis on mõeldud spetsiaalselt pere kõige väiksematele. Kuna tegemist on uue asjaga, on saates külas idee autorid-elluviijad Vanemuise teatri noortetöö juht Katrin Loonurm ja sümfooniaorkestri flötist Marion Strandberg.

28.09.2023 Neil Simoni „Päikesepoisid“ on kaasaegse komöödia klassika, mis paljusõnalist tutvustamist ei vaja: on ju seda kirbelt naljakat lugu Eestiski korduvalt lavastatud ning suure publikumenuga mängitud. Vanemuise lavastuse päikesepoisid on Hannes Kaljujärv ja Aivar Tommingas. Esietenduse eel räägime juttu lavastaja Robert Annusega.

21.09.2023 Aino Pervik kirjutas Kunksmoorist ja kapten Trummist pool sajandit tagasi, kuid nagu väärt raamatute puhul ikka – neid on tore aeg-ajalt uuesti lugeda või nende põhjal lavastusi luua. Katrin Pärn ja Janek Savolainen lavastasid Teatri kodus koguperelavastuse „Kunksmoor ja kapten Trumm“, kus nimirolle mängivad Merle Jalakas ja Jaan Willem Sibul.

14.09.2023 Tom Stoppardi nimi on teatrisõpradele tuttav – on ju tegemist elava klassiku, kultusautoriga. Vanemuises esietenduv „Leopoldstadt“ on meistri värskeim lavatekst. Miks Briti näitekirjanik kirjutab näidendi juudi perekonna saatusest? Miks on Stoppard loosse sisse kirjutanud Gustav Klimti maali „Naine rohelise salliga“? Saates on külas „Leopoldstadti“ lavastaja, Vanemuise draamajuht Tiit Palu.

7.09.2023 Saates tulevad jutuks Vanemuise sümfooniaorkestri hooaja avakontsert ja sel hooajal esietenduvad ooperid „Julius Caesar“ ning „Turandot“. Põgusalt räägime ka õige pea publiku ette jõudvast lastelavastusest „Kunksmoor ja kapten Trumm“ ning balletist „Tuhkvalge“ ja pärime saatekülaliselt, Vanemuise muusikajuhilt ja peadirigendilt Risto Joostilt, kuidas mõjutab tema Vanemuise-tegemisi järgmisel hooajal Württembergi kammerorkestri peadirigendiks olek.

31.08.2023 Alates augusti keskpaigast juhib Vanemuise teatrit Aivar Mäe. Küsime vastselt teatrijuhilt, kas tänane Vanemuise teater erineb sellest Vanemuisest, mida ta juhtis 20 aastat tagasi? Milliste plaanidega ta tuli Vanemuise teatrit juhtima? Ning mida ta arvab aeg-ajalt üleskerkivast arvamusest, et Vanemuise teater ei peaks jätkama kolmežanri teatrina?

Teatri 153. hooaeg

25.05.2023 Koos teatri juhi Kristiina Alliksaarega võtame kokku Vanemuise 153. hooaja ning heidame tagasivaatava pilgu tema neljale Vanemuise-aastale.

18.05.2023 Igal hooajal ei esietendu algupärast muusikali, mille aluseks on tuntud-armastatud lasteraamat. Sel teatrihooajal see toimus: Vanemuises esietendus Eno Raua „Sipsiku“ alusel loodud muusikal. Saates on külas üks „Sipsiku“ heliloojatest – Ewert Sundja ja libreto autor Priit Strandberg.

11.05.2023 Eesti teatri naiskõrvalosatäitja aastaauhinna 2023 laureaat on Ragne Pekarev: tunnustuse tõi Agrado roll lavastuses „Kõik minu emast“. Saates küsime Ragnelt, kuidas sündis Agrado roll. Lisaks räägime teistestki Ragne rollidest: Paulast lavastuses „Võrsed“ ning Maureenist „Mägede iluduskuningannas“.

04.05.2023 Vanemuise sümfooniaorkestri hooaja lõppkontsert on pühendatud Sergei Rahmaninovi 150. sünniaastapäevale. Kontserdi kava tutvustab Vanemuise muusikajuht ja peadirigent Risto Joost.

27.04.2023 Esmakordselt tähistavad Vanemuise teater ja Rahvusooper Estonia koos rahvusvahelist tantsupäeva. Toimub kaks galaetendust, laval on nii Vanemuise kui Eesti Rahvusballeti balletiartistid. Saates on külas üks õhtu kunstilistest juhtidest, Vanemuise balletijuht Mare Tommingas.

20.04.2023 22. aprillil esietendub Vanemuise teatri väikeses majas Eesti ooperimuusika pärl – Eino Tambergi „Cyrano de Bergerac“. Saates uurime, mis kõnetas Mare Tommingat ooperit lavastama ning mille poolest tema lavastus erineb varasematest, Udo Väljaotsa ja Mikk Mikiveri lavastustest?

13.04.2023 Artur Alliksaare 100. sünniaastapäeval esietendub Sadamateatris draama „Sada grammi taevasina“. Esietenduse eel on saates külas näidendi autor ja lavastaja Urmas Vadi.

6.04.2023 Eesti muusikateater 140! 24. aprillil 1883. aastal esietendus Tartus, August Wiera teatris Carl Maria von Weberi melodraama „Preciosa ehk Mustlase tüdruk“. Miks see asjaarmastajate poolt etendatud, toona ooperiks nimetatud tükk on oluline Eesti teatriloos? Kes oli August Wiera ning milline oli tema teater? Sellest räägib Vanemuise kirjandusala juht Anu Tonts.

30.03.2023 1913. aastal kirjutas Eduard Vilde näidendi „Pisuhänd“. Nüüd, 110 aastat hiljem, esietendub Vanemuise suure maja laval „Pisuhänd 2“. Kas „Pisuhänd 2“ on jätk Vilde loole? Kas tegelased ja jõujooned on samad? Nendele küsimustele annab vastused „Pisuhänd 2“ autor ja lavastaja Tiit Palu.

23.03.2023 30. aprillil toimuvad Jakobi Mäe Teatristuudio sisseastumiskatsed. Mis on Jakobi Mäe Teatristuudio eesmärk ning kes seal koos käivad, sellest räägivad Vanemuise näitlejad Linda Porkanen ja Priit Strandberg, keda on teatristuudio eestvedamise eest tunnustatud Tartu linna aasta huvihariduse juhendaja tiitli ning Ants Lauteri nimelise auhinnaga.

16.03.2023 Saates on külas Vanemuise noortetöö juht Katrin Loonurm, kellega räägime noortele suunatud kriitikakonkursist „Arukas arvustaja“, sest viimane päev konkursil osalemiseks on 20. märts. Lisaks teeme juttu perepäevast „Pettson ja Vanemuise Kollased Kassid“, Kollase Kassi Suvekoolist ning Vanemuise linnalaagritest.

9.03.2023 Johann Straussi operett „Viini veri“ on jälle Vanemuise mängukavas: kevadhooajal toimub 4 etendust. Lavastuse taastusproovide vahel on stuudios dirigent Taavi Kull, kellega räägime „Viini vere“ lavastajast Giorgio Madiast ja solistidest. Jutuks tuleb ka publiku vahetu kaasaelamine lastemuusikali „Sipsik“ etendustel ning uue hooaja lavastused, mille dirigent on Taavi Kull.

2.03.2023 4. märtsil esietendub Sadamateatris tantsulavastus „kriis.ID“. Saates ajame juttu lavastaja ja koreograafi Rauno Zubkoga, kellelt kuuleme, milliseid noorte probleeme lavastuses käsitletakse; kes kuuluvad lavastusmeeskonda ning kuna Rauno on Vanemuise lavastuste „Romeo ja Julia“ ning „Don Giovanni“ liikumisjuht, siis küsime sedagi, mis vahe on liikumisjuhi ja koreograafi tööl?

23.02.2023 3. märtsil toimub koostöös Eesti Kontserdiga Vanemuise sümfooniaorkestri kevadkontsert. Kavas on märgilised teosed: Arvo Pärdi „Orient & Occident“ ja „Tabula rasa“ ning Mahleri Sümfoonia nr. 5 cis-moll. Tähelepanuväärsed on ka kontserdil esinevad solistid: Harry Traksmann, Robert Traksmann ja Marrit Gerretz-Traksmann. Saates on külas Vanemuise muusikajuht ja peadirigent Risto Joost.

16.02.2023 Puccini ooper „Madama Butterfly“ on jälle Vanemuise mängukavas ning sel puhul ajame juttu lavastaja Robert Annusega. Küsime, kes on kandvates rollides ning mida ta arvab väitest, et „Madama Butterfly“ on hoiatusooper? Veel teeme juttu teisestki Robert Annuse lavastatud ooperist – Donizetti pooltõsisest ooperist „Linda di Chamounix“. Ka see ooper on kevadhooajal mängukavas.

9.02.2023 Eno Raua Sipsiku lugude põhjal on loodud nii lastelavastusi kui animafilm ja ballett, kuid nüüd on tulekul muusikal. Kuidas moodustus lavastusmeeskond ja trupp, räägib lavastaja Maria Annus.

2.02.2023 Saates räägime juttu lavastaja Priit Strandbergiga, kellelt uurime, mis tõukas teda Anton Tšehhovi „Kirsiaeda“ lavastama?

26.01.2023 Saates on külas Vanemuise loomenõukogult muusikapreemia pälvinud Vanemuise sümfooniaorkestri kontsertmeister Kristel Eeroja-Põldoja. Küsime, mis on kontsertmeistri ülesanded ja kuidas saadakse kontsertmeistriks? Lisaks räägime Kristeli õpetaja- ja keelpilliosakonna juhataja tööst Heino Elleri muusikakoolis.

19.01.2023 Ei juhtu just sageli, et lavastaja võtab üht näidendit mitu korda lavastada, aga Ain Mäeots teeb Vanemuises teist korda Martin McDonagh’i tragikomöödiat „Mägede iluduskuninganna“. Mis on selle teksti võlu? Milline on meeste roll selles ema ja tütre loos? Neile ja ehk veel mõnele küsimusele vastab lavastaja Ain Mäeots.

12.01.2023 Neljal õhtul saab kolmes linnas: Tartus, Pärnus ja Paides nautida Vanemuise filmimuusika kontserti. Dirigent Martin Sildos räägib saates, kuidas valiti kontserdil esitatavad laulud. Samuti kuuleme, millisel erilisel põhjusel kõlab pala Steven Spielbergi filmist „Schindleri nimekiri“.

5.01.2023 Sümfoonilist jutustust „Peeter ja Hunt“ on kogu maailmas palju lavastatud ning plaadistatud. Oma nägemuse Prokofjevi muusikalisest muinasjutust toovad Vanemuise väikese maja lavale Katrin Pärn ja Janek Savolainen.

15.12.2022 Hooajaajakiri RAMP on juba üle kümne aasta tutvustanud Vanemuise inimesi ja lavastusi. Kellest ja millest saab lugeda värskest ajakirjanumbrist, räägib Vanemuise dramaturg ja RAMP-i toimetuse liige Sven Karja.

8.12.2022 9. detsembril toimub Vanemuise teatri suures majas ooperigala, mille teeb eriliseks Eestis harva esitatav prantsuse ooperimuusika. Lisaks „prantslastele“ on kavas ka Verdi, Tambergi, Mozarti, Tšaikovski, Donizetti, Straussi ja teiste looming. Kontserdikava ja soliste tutvustab ooperigala kunstiline juht ja dirigent Kaspar Mänd.

1.12.2022 3. detsembril esietendub Vanemuise väikese maja kuldse portaaliga itaalia laval Shakespeare’i „Romeo ja Julia“, lavastus, mis sünnib Vanemuise teatri ja Tartu Uue Teatri koostööna. Saates on külas lavastaja Elise Metsanurk, kellelt kuuleme, kuhu on nihutatud loo konflikt; miks ta kutsus lavastuse heliloojaks Jarek Kasari ning millise kujunduse on teinud teatrikunstnik Kristiina Põllu.

24.11.2022 Saates räägime peatselt Vanemuises esietenduvast Tšaikovski balletist „Pähklipureja ehk Imeline jõuluöö“, mille lavastaja, libretist, koreograaf ja kostüümikunstnik on Vanemuise balletijuht Mare Tommingas.

17.11.2022 Novembri viimasel laupäeval toimub Tartu Pauluse kirikus Vanemuise ooperikoori kontsert „Imede aeg“. Saates on külas Vanemuise peakoormeister Aleksandr Bražnik, kes tutvustab kontserdi kava ning seletab, mis on koormeistri ülesanded ja mis vahe on, kui ooperikoor laulab saatega või a cappella.

10.11.2022 30. detsembril toimub Vanemuise aastalõpuball. Milline on õhtu kava ja kes esinevad, räägime balli korraldaja Heli Anni ja muusikaosakonna etteaste loomingulise juhi Rasmus Kulliga.

3.11.2022 Miks Aivar Kallastest ei saanud ooperisolisti, vaid balletiartist? Mis hetki peab ta oma lavaelu säravaimateks? Kui palju erinevaid rolle on kogunenud 45 Vanemuise-aasta jooksul? Aivar Kallaste vastab neile küsimustele talle omase sooja huumoriga.

27.10.2022 2. novembril toimub Tartu Pauluse kirikus Hingedepäeva kontsert. Esitamisele tulevaid teoseid ja soliste tutvustab dirigent Martin Sildos. Juttu tuleb ka üllatavast seosest C. Kreegi „Reekviemi“ ja Big Beni kellamängu vahel.

20.10.2022 Esietenduse eel räägime lavastaja Tiit Paluga Katariina Libe draamast „Võrsed“ ning ka sellest, mille poolest erineb eestikeelse algupärandi ja tõlgitud näidendi lavastamine. Lisaks saame teada, mis juhtus kui peategelast mängiv Ragne Pekarev rolli paremaks sisseelamiseks Tallinnas päeva Paulana veetis…

13.10.2022 Vanemuise suures majas näeb fotodele talletatud hetki Vanemuise balleti lavastustest. Saates on külas näituse autor fotograaf Rünno Lahesoo, kellega räägime tantsulavastuste pildistamise eripäradest ning saame teada, mis tõukas teda balleti fotosid tegema.

6.10.2022 Vanemuise kostüümilaenutus on tegutsenud 16 aastat. Saates on külas kostüümilaenutuse juhataja Triin Isak, kellel küsime, kui paljude lavarõivakomplektide vahel saab laenutaja valida; kas kõigi lavastuste kostüümid jõuavad laenutusse ja milliseid kostüüme kõige enam küsitakse?

29.09.2022 Saatekülaline on Eesti Draamateatri lavastaja Priit Pedajas, kelle lavastajatööna esietendub 1. oktoobril väikeses majas Edward Albee draama „Kolm pikka naist“. Saates uurime, mis on lavastuse kesksed teemad ja kuidas on läinud koostöö Vanemuise draamatrupiga.

22.09.2022 Sel korral räägime Vanemuise noortetööst: suvisest „Kolme teatri laagrist“; Kollase Kassi Suvekoolist ning koostööst Tartu Ülikooli loodusmuuseumiga. Saates on külas Vanemuise teatri noortetöö juht Katrin Loonurm ja noortetöö koordinaator Meeli Tamm.

15.09.2022 Sel hooajal esietendub Vanemuises seitse draamalavastust: Albee „Kolm pikka naist“, Katariina Libe „Võrsed“, Shakespeare’i „Romeo ja Julia“, McDonaghi „Mägede iluduskuninganna“, Tšehhovi „Kirsiaed“, Eduard Vilde ja Tiit Palu „Pisuhänd 2“ ja Urmas Vadi „Sada grammi taevasina“. Hooaega tutvustab Vanemuise draamajuht Tiit Palu.

7.09.2022 Augustis esietendus Sadamateatris tragikoomiline ooper „Kaubamaja“. Saates kuulete esietenduse järel salvestatud kõnelust lavastaja Liis Kollega, kellelt küsime, millist tagasisidet andsid lavastuse väljatuleku järel ooperi autor Tõnis Kaumann ja libretist Maarja Kangro?

1.09.2022 Saates on külas Vanemuise muusikajuht ja peadirigent Risto Joost, kes tutvustab sümfooniaorkestri hooaja avakontserdi kava ning annab ülevaate teatri 153. hooajal toimuvatest kontsertidest, etendustest ning uuslavastustest.

24.08.2022 27. augustil avatakse Vanemuise 153. hooaeg meeleoluka festivaliga. Saates on külas Vanemuise teatrijuht Kristiina Alliksaar, kes tutvustab avafestivalil toimuvat.

Teatri 152. hooaeg

26.05.2022 Saates on külas Vanemuise juht Kristiina Alliksaar, kellega räägime lõppeva teatrihooaja uuslavastustest ning Vanemuise suvistest tegemistest; põgusalt tulevad jutuks hooaja avafestival, muusikalikontserdid ning saame teada, mis lavastuse esietendus avab uue hooaja. Aja märgina puudutame ka Ukrainas toimuvat.

19.05.2022 Hotell Pallas tunnustas kaht Vanemuise näitlejat stipendiumiga. Kutsusime värsked stipendiaadid – Maarja Johanna Mägi ja Karol Kuntseli saatesse külla, et küsida kas stipendiumi kasutamise plaanid on juba kristalliseerunud; mis lavastustes mängimine pakub neile kõige enam mängulusti ning millised on suveplaanid?

12.05.2022 Saatekülalise, Vanemuise muusikajuhi ja peadirigendi Risto Joostiga vaatame tagasi pöörasele ja intensiivsele muusikateatrihooajale ning räägime ees seisavatest Vanemuise sümfooniaorkestri hooaja lõppkontserdist ning suvisest Kassitoome kontserdist.

5.05.2022 Sel nädalal esietendub Vanemuise teatri väikeses majas ooper „Põrgupõhja uus Vanapagan“. Esmaettekande eel räägime teose autori Ardo Ran Varresega Tammsaarest, koostööst lavastaja Vilppu Kiljuneni ja libreto autori Kristi Klopetsiga.

28.04.2022 Vanemuise teater osales Eesti kultuuripäevadel New Yorgis: mängiti lavastust „Head tüdrukud lähevad taevasse“. Saates on külas kirjandusala juht Anu Tonts, kellelt kuuleme, kuidas Urmas Vadi kirjutatud ja Tiit Palu lavastatud tragikomöödia vastu võeti.

21.04.2022 Laupäeval, 23. aprillil esietendub Vanemuise teatri suurel laval William Shakespeare’i komöödia „Tõrksa taltsutus“. Saates on külas riiakat Katharinat mängiv Maria Annus ning Petruchiot kehastav Veiko Porkanen. Saatejuht on Tiiu Rööp.

14.04.2022 Saates on külas Eesti Teatriliidu naispeaosa auhinna laureaat Külliki Saldre, kellelt küsime, mis rolle ta oma lavatöödest ise esile tõstaks ning miks talle meeldivad koomilised rollid. Veel püüame välja selgitada, mis lilled talle meeldivad.

07.04.2022 Ivan Turgenevi draama „Armuleivasööja“ esietenduse eel on saates külas lavastaja Robert Annus, kellelt küsime, miks ta lavastuse väljatoomisel kasutab Mike Poultoni töötlust, mitte Turgenevi originaalteksti? Kui menukas osutus „Armuleivasööja“ Inglismaal?

31.03.2022 27. märtsil selgusid Eesti teatri aastaauhindade laureaadid: lavastust ettevalmistava töötaja auhinna pälvis Vanemuise dekoratsiooniala juht Marika Raudam. Saates kuulete jutuajamist Marika Raudamiga, mis toimus enne auhinnagalat.

24.03.2022 Aprilli alguses esietendub Vanemuises Richard Wagneri ooper „Tristan ja Isolde“: tõenäoliselt jõuab teos esmakordselt Eestis publiku ette kärbeteta. Saates on külas lavastaja Liis Kolle, kellega räägime nii Wagnerist kui sellest, kuidas ta leidis lavastusele valgus- ja videokunstniku.

17.03.2022 Saates on külas Vanemuise balletijuht Mare Tommingas, kes räägib ballettide „Tulilind“ ning „Šahrazad” ajaloost ning tutvustab balletiõhtu lavastajat ja koreograafi Ricardo Amarantet.

10.03.2022 Saates on külas lavastuses “Vennad Lõvisüdamed” üles astuvad näitlejad Oskar Seeman ja Veiko Porkanen, kellega räägime lavastuses headuse ja kurjuse kehastamisest. Samuti uurime, mis on lavastuse põhisõnum ning millistes lastelavastustes on Oskar ja Veiko veel mänginud.

2.03.2022 Saates on külas näitleja ja helilooja Ardo Ran Varres, kellega räägime 4. märtsil 2022 Vanemuise sümfooniaorkestri kevadkontserdil esiettekantavast klarnetikontserdist „Kahe tu(u)le vahel“ ning lavastusele „Vennad Lõvisüdamed“ kirjutatud muusikast.

24.02.2022 Saatekülaliseks on ooperisolist Karmen Puis, kellega räägime kevadhooajal Vanemuise mängukavas olevatest ooperitest: Tšaikovski ooperist „Jevgeni Onegin“; aprillis esietenduvast Wagneri teosest „Tristan ja Isolde“ ning sel hooajal väljamüüdud Mozarti ooperist „Don Giovanni“. Lisaks uurime, kas Karmenil on lauldes keelelist eelistust ning mida ta enam naudib: kas osalemist lavastustes või kontsertidel laulmist?

17.02.2022 Saates on külas Vanemuise noored näitlejad Maarja Johanna Mägi ja Oskar Seeman, kellega räägime Vanemuise draamatrupi kolleegipreemiatest ning lavastustest „Niskamäe naised“, „Galilei elu“ ja „Mitte midagi“.

10.02.2022 „Beatrice“ on Vanemuise mängukavas viiendat hooaega: nüüd, kevadhooajal on kavas kolm etendust. Millest lisaks armastusele räägib tulevikuromanss „Beatrice“? Kas trupp on sama, mis esietendusel? Miks on selles lavastuses osatäitjate asendamine keeruline? Saates on külas ja küsimustele vastab lavastaja Ain Mäeots.

3.02.2022 5. veebruaril esietendub Vanemuise teatri suures majas koguperelavastus „Vennad Lõvisüdamed“. Mis põhjused tõukasid Astrid Lindgreni üht populaarseimat muinasjuttu lavastama? Kas Peeter Tooma oli meelsasti nõus lavastusele loodud laule esitama? Ja – kui pikk on draakon Katla?! Nendele ja teistelegi küsimustele annab vastuse Vanemuise draamajuht Tiit Palu.

27.01.2022 29. jaanuaril esietendub Vanemuises Pedro Almodóvari filmil põhinev draama „Kõik minu emast“. Saates on külas lavastaja Ain Mäeots, kellelt küsime, kas näidendi tekst käib filmi stsenaariumiga sama sammu; miks Almodóvar on ühtaegu ülistatud ning vihatud ja mis põhiline: millest jutustab draama „Kõik minu emast“?

20.01.2022 21. jaanuaril esietendub Sadamateatris tantsulavastus „Naksitrallid 2: rotid ründavad“. Saates on külas lavastuse autorid Katrin Pärn ja Janek Savolainen, kellelt uurime, kas neil on oma lemmikut-naksitralli? On nad mekkinud Sammalhabe rahustavat ubalehe teed? Kui oluline on neile Eno Raua raamatutesse sisse kirjutatud looduse tasakaalu hoidmise mõte?

13.01.2022 Saates on külas Ragne Pekarev, kellega räägime Vanemuise loomenõukogu preemiast ja transsoolise rollist jaanuari lõpus esietenduvas, Pedro Almodóvari filmil põhinevas draamas „Kõik minu emast“. Lisaks uurime, kas Ragnel on unistuste lavateksti ning kuidas sündis Tartu kunsti aastanäitusel elevust tekitanud hiidportree?

6.01.2022 saates on fookuses „Naiste kool“ ja „Naiste kooli kriitika“. Publikumenu on saatnud Molière’i komöödiat „Naiste kool“ alates esietendusest: selle põhjuseks on nii ajatu lugu, nõtke ja täpne lavastajatöö kui ka suurepärased rollid – pälvis ju Karol Kuntsel Arnolphe osa eest Eesti Teatriliidu parima meespeaosa preemia 2019! Saates on külas lavastaja Priit Strandberg, kellega räägime Moliére’i 400. sünniaastapäeva tähistamisest ja – küll põgusalt, aga siiski – aprillis esietenduvast Shakespeare’i komöödiast „Tõrksa taltsutus“.

16.12.2021 saates on külas näitleja Hannes Kaljujärv, kellega räägitakse lavastusest „Galilei elu“: saame teada, kas otsus Galileo Galilei roll vastu võtta sündis spontaanselt? Kas kunstnik Kristjan Suitsu loodud publikule kolmest küljest avatud mänguruum on näitlejale mugav? Ja miks tahaks Hannes Kaljujärv olla õpetaja?

9.12.2021 „Memory 2022“ on viimane Tarmo Leinatamme algatatud muusikalikontsertide sarja kontsert. Saates on külas Kris Leinatamm ja dirigent Martin Sildos, kes meenutavad Tarmo Leinatamme ja „Memory“ algusaastaid ning tutvustavad „Memory 2022“ kava.

2.12.2021 Saates on külas Vanemuise muusikajuht ja peadirigent Risto Joost, kellega räägime Elmo Nüganenist ning ooperist „Don Giovanni“, Ooperigalast ja Advendikontserdist. Ettevaatavalt teeme juttu veebruaris välja tulevast Wagneri ooperist „Tristan ja Isolde“.

25.11.2021 27. novembril esietendub Vanemuises W. A. Mozarti ooper „Don Giovanni“. Saates on külas lavastaja Elmo Nüganen, kes räägib „Don Giovanni“ kaasaegsusest ja igavikulisusest ning kõrvutab ooperi peategelast Raskolnikoviga Dostojevski romaanist „Kuritöö ja karistus“.

18.11.2021 Vanemuise mängukavas on taas Bizet’ ooper „Carmen“: toimub 3 etendust. Kuna esietendusest on möödunud 6 aastat, on vahetunud solistid, kuid muutunud ei ole Georges Bizet kaunis muusika, Carmeni taltsutamatut loodusjõudu meenutav iseloom ning suurejooneline lavakujundus. Saates on külas Vanemuise peakunstnik Maarja Meeru ja dirigent Taavi Kull.

11.11.2021 Novembris ja detsembri toimuvad tantsulavastuse „Naksitrallid“ viimased etendused, sestap on saates külas loominguline tandem Katrin Pärn ja Janek Savolainen. Räägime nii lavastusest „Naksitrallid“ kui jaanuaris esietenduvast „Naksitrallid 2: rotid ründavad“.

4.11.2021 6. novembril esietendub Sadamateatris Bertolt Brechti „Galilei elu“. Kutsusime saatesse külla lavastaja Karl Laumetsa, et pärida, mis juhtunuks, kui Hannes Kaljujärv oleks Galilei rollist keeldunud ja mis võib olla põhjuseks, et 60 aasta jooksul, mis möödub „Galilei elu“ esimesest lavastamisest Vanemuises, ei ole ükski Eesti teater seda näidendit oma mängukavva võtnud.

28.10.2021 Stephen Sondheimi “Sweeney Todd” esietendus Vanemuises 2018. aasta suve hakul. Muusikalisõprade rõõmuks käivad lavastuse taastusproovid ning välja on kuulutatud 6 „Sweeney Todd“ etendust. Saates on külas muusikalise põneviku lavastaja Tanel Jonas.

24.10.2021 23. oktoobril esietendub Vanemuise väikeses majas „Soomusrong nr 7“: tragikomöödia sellest, kui erinevalt suhestuvad Eestiga 1919. aastal Vabadussõjas võidelnud inimesed ja meie kaasaegsed. Saates on külas „Soomusrong nr 7“ autor ja lavastaja, Vanemuise draamajuht Tiit Palu.

14.10.2021 15. oktoobril esietendub Vanemuises kolmeosaline balletiõhtu „Metamorfoosid“. Saates on külas Eesti teatriauhindade mitmekordne laureaat Jevgeni Grib, kelle lühiballeti järgi balletiõhtu nime sai. Saates räägime nii „Metamorfoosidest“ kui balletist Eestis üldisemalt – on ju saatekülaline Rahvusooper Estonia balletisolist.

7.10.2021 2. oktoobril esietendus Tšehhi lavastaja Petr Zuska uuendusliku vormi ja originaalkoreograafiaga ballett „Luikede järv“. Saates on külas Vanemuise muusikajuht ja peadirigent Risto Joost, kellelt uurime, kas väga tuntud klassikalised teosed on „puutumatud“ või tuleks tervitada uusi tõlgendusi? Lisaks räägime kontserdisarjast „Vanemuise kolm orkestrit“ ning ooperist „Reigi õpetaja“.

30.09.2021 Eduard Tubin kirjutas ooperi „Reigi õpetaja“ 50 aastat tagasi: sel sügishooajal on publikul võimalik osa saada kahest „Reigi õpetaja“ etendusest. Saates on külas Catharina osatäitja Karmen Puis, kellega räägime „Reigi õpetajast“ Vanemuises ja festivalist TubIN.

23.09.2021 Saates on külas Jaanus Rohumaa, kellega räägitakse tema esimesest lavastajatööst Vanemuises: John Priestley draamast „Inspektor tuleb“.

16.09.2021 18. septembril esietendub Sadamateatris Saksa kirjaniku Ferdinand von Schirachi draama „Terror“ – lugu, milles pole lihtsaid ega häid lahendusi. Saates on külas lavastaja Andres Noormets.

09.09.2021 Vanemuise mängukavas on sel hooajal kaheksa lastelavastust: väikeses majas mängitakse tantsulavastust „Tilda ja tolmuingel“; Teatri Kodus „Punamütsikest“ ning lugu hambatrollidest – Sööbikust ja Pisikust, samuti tantsulavastust „Klaabu“ ja objektiteatrit „Viks ja Koba“; Sadamateatris „Naksitralle“. Esietendub kaks lavastust: „Naksitrallid 2: rotid ründavad“ ja „Vennad Lõvisüdamed“. Lastelavastusi tutvustab Vanemuise draamajuht Tiit Palu.

2.09.2021 Saates on külas Vanemuise muusikajuht ja peadirigent Risto Joost, kellega räägime Vanemuise sümfooniaorkestri hooaja avakontserdist, mida lisaks Tartule kuuleb ka Jõhvis ning Estonia kontserdisaalis. Kontserdi kava on eriline: Gustav Mahleri sümfoonia nr. 2 ja Rückerti laulud ning Richard Wagneri avamäng ooperile „Nürnbergi meisterlauljad“. Kontserdil esinevad solistid on tõelised meisterlauljad: metsosopran Annely Peebo ja sopran Katrin Targo Viinist.

26.08.2021 – 28. augustil toimub Vanemuise hooaja avafestival. Saates on külas Vanemuise juht Kristiina Alliksaar, kes tutvustab festivali kava, kuid räägime ka lavastusest „1984“, Vanemuise sümfooniaorkestri suvisest Kassitoome kontserdist ning hooaja avakontserdist.

19.08.2021 – Vanemuise näitlejad Priit Strandberg ja Ken Rüütel räägivad lõppevast suvest, Kollase Kassi suvekoolist, 29. augustil etenduvast komöödiast „Pulcinella õnnetused“ ning commedia dell’arte teatrivormist.

Teatri 151. hooaeg

18.03.2021 – Vanemuise kevadhooaega on planeeritud kolmeosalise balletiõhtu „Metamorfoosid“ esietendus. Saates räägivad balletijuht Mare Tommingas ning Vanemuise teatri kõige pikema staažiga töötaja Elena Poznjak-Kõlar nii oodatavast balletiõhtust kui hiljuti 80. sünnipäeva tähistanud Ülo Vilimaast.

11.03.2021 – Vanemuise teater soovib publikut rõõmustada Gaetano Donizetti ooperi „Linda di Chamounix“ esmalavastusega Eestis. Saates on külas „Linda di Chamounix“ lavastaja ja stsenograaf Robert Annus.

04.03.2021 – Vanemuise teatri loomenõukogu draamaauhinna 2020 pälvis Piret Laurimaa – tunnustusega märgiti ära kõrge loominguline vorm ja pühendumus tööle. Kutsusime Piret Laurimaa saatesse külla, et rääkida rollidest lavastustes „Kalevipoeg“, „Elamise reeglid“, „Marvini tütred“ ning kevadel esietenduvast draamast „Inspektor tuleb“.

25.02.2021 – 13. veebruaril esietendus Vanemuise suurel laval draama “Niskamäe naised”. Saates on külas Niskamäe Vanaperenaist Loviisat kehastav Külliki Saldre, kellelt uurime, kas Niskamäe lugu on suurema üldistusjõuga kui pelgalt ühe suurtalu lugu; kas esietendusel publikult sooja aplausi pälvinud akordionimäng ja laul ning Mare Tomminga seatud koreograafia lisavad loole helgemat mõõdet ja kui oluline on talle kui näitlejale Loviisa rolli lahtimõtestamine.

18.02.2021 – Märtsis esietendub Vanemuises „Linda di Chamounix“ – seda Gaetano Donizetti ooperit ei ole varem Eestis lavastatud. Saates on külas Linda osatäitja, ooperisolist Pirjo Jonas, kellega räägime, mis kõnetab teda Linda rolli juures.

11.02.2021 – Saates on külas Vanemuise draamajuht ja perekonnasaaga „Niskamäe naised“ lavastaja Tiit Palu, kellega räägime Hella Woulijoest ning naistest Niskamäel ja teatrilaval.

04.02.2021 – 13. veebruaril esietendub Vanemuises perekonnasaaga „Niskamäe naised“. Saates on külas Niskamäe perepoega Aarnet mängiv Priit Strandberg ja Maarja Johanna Mägi, kelle rolliks on linnapreili Ilona. Kuuleme külalistelt, mis on see eriline „miski“, mis Hella Wuolijoe näidendites publiku kaasa haarab ja kes mängib „Niskamäe naistes“ akordionit.

28.01.2021 – 28. jaanuaril esietendub Sadamateatris lavastus unistustest ja unistamisest: „Ulmlejad“. Saates on külas „Ulmlejate“ eestvedaja Reimo Sagor ning üks kaasautoritest-lavastajatest, näitleja Jaanus Nuutre.

21.01.2021 – 22. jaanuaril ja 6. veebruaril mängitakse Vanemuise suures majas Bizet’ ooperit „Carmen“ – etendused teeb erakordseks asjaolu, et nimirollis on Dara Savinova Rootsi kuninglikust ooperist. Saates on külas metsosopran Dara Savinova.

14.01.2021 – Saates on külas Vanemuise muusikajuht ja peadirigent Risto Joost, kellelt küsime 28. jaanuaril Vanemuise kontserdimajas toimuva kontserdi „Eesti ballaadid“ kohta ning pärime, millised on Vanemuise muusikaosakonna kevadhooaja värskeimad-põnevaimad uudised?

07.01.2021 – Nii nagu tali ei jää taeva, ei jää ka tulemata muusikalikontserdid „Memory“: sel aastal toimuvad kontserdid 8. – 17. jaanuarini Tartus, Viljandis, Paides ja Pärnus. Saates on külas „Memory 2021“ kunstiline juht ja dirigent Martin Sildos ning Hannal-Liina Võsa ja Maria Listra, kellelt kuuleme, mille poolest erinevad tänavused „Memory“ kontserdid eelnevatest.

17.12.2020 – 20. detsembril toimub Tartu Jaani kirikus Vanemuise sümfooniaorkestri advendikontsert. Kontserdi esitatakse nii Mozarti kui Tšaikovski loomingut, samuti Eesti autorite: Olav Ehala, Hendrik Sal-Salleri, Tõnu Kõrvitsa ja Martin J. Sildose teoseid. Saates on külas dirigent Martin Sildos, kes tutvustab advendikontserdi kava ning räägib pikemalt ühest autorist – Inglise heliloojast Ralph Vaughan Williamsist.

10.12.2020 – Saates on külas lavastaja Karl Laumets, kellega räägime Vanemuise teatri 2021. aasta suvelavastusest „1984“ – Georg Orwelli kultusromaanil põhinevast lavaloost.

03.12.2020 – 9. detsembril esietendub Vanemuise teatri väikses majas draama „Marvini tütred“. Mis on loo sünopsis ja kes mängib keda – seda uurime „Marvini tütarde“ lavastajalt, Vanemuise draamajuhilt Tiit Palult.

26.11.2020 – Saates on külas kaks peatselt esietenduva muusikalise komöödia „Nunnad hoos“ osatäitjat: Tanja Mihhailova-Saar ja Kärt Anton.

19.11.2020 – 21. novembril esietendub Sadamateatris Mart Kadastiku debüütnäidend „Head inimesed“. Esietenduse eel on saates külas tragi komöödia „Head inimesed“ lavastaja ja muusikaline kujundaja Ain Mäeots.

12.11.2020 – Vanemuise teatri, Ugala teatri ja TÜ Viljandi kultuuriakadeemia koostööna sündis lavastus „Peer Gynt“. Kahe esietenduse vahelisel ajal räägime juttu „Peer Gynti“ lavastaja ja dramaturgi Karl Laumetsaga.

04.11.2020 – 21. novembril esietendub Sadamateatris lugu elu muutvatest valikutest – „Head inimesed“. Saates on külas näidendi autor Mart Kadastik.

29.10.2020 – Saates on külas Vanemuise ooperisolistid Merle Jalakas ja Rasmus Kull, kellega räägime 28. novembril esietenduvast heatujumuusikalist „Nunnad hoos“

22.10.2020 – Saates on külas Vanemuise balletijuht ning lasteballeti „Tilda ja tolmuingel“ lavastaja-koreograaf, libreto ja lavakujunduse idee autor Mare Tommingas. Saates kuuleme, mida ütles Andrus Kivirähk pärast „Tilda ja tolmuingli“ proovi nägemist ning kuidas sujus koostöö lavastuse helilooja Vaiko Eplikuga.

15.10.2020 – 17. oktoobril toimub uue kontserdisarja „Vanemuise kolm orkestrit“ avakontsert. Saates on külas kontserdisarja algataja, Vanemuise muusikajuht ja peadirigent Risto Joost.

08.10.2020 – Saates on külas Vaiko Eplik, lasteballeti „Tilda ja tolmuingel“ helilooja, kellega räägime tema varasematest teatritöödest ja seotusest Vanemuise teatriga.

01.10.2020 – 3. oktoobril esietendub draama „Mitte midagi“. Lavastus põhineb Taani kirjaniku Janne Telleri 2000. aastal ilmunud ning Skandinaavias elavat arutelu põhjustanud noorteromaanil. Saates on külas Johan Elm, lavastuse „Mitte midagi“ dramatiseerija, tõlkija ja lavastaja.

24.09.2020 – Jaanuaris esietendub Vanemuises lavastus unistamisest: „Ulmlejad“. Saates on külas „Ulmlejate“ idee generaator Reimo Sagor ja dramaturg Oliver Issak.

17.09.2020 – Saates on külas Maarja-Johanna Mägi ja Kaarel Pogga – noored, Vanemuise trupiga sel hooajal liitunud näitlejad. Räägime nii näitlejaks saamise soovist kui ka akordionimängust ning klaverist; animafilmist „Lotte ja kadunud lohed“; mängufilmist „Apteeker Melchior“; Voldemar Panso nimelisest preemiast, aga ka 3. oktoobril esietenduvast lavastusest „Mitte midagi“.

10.09.2020 – Saates on külas Vanemuise juht Kristiina Alliksaar, kellega räägime sel hooajal juba esietendunud lavastustest: operetiõhtust „Õhtu Leháriga“; draamast „Kaalud“ ja komöödiast „Pangarööv“. Lisaks tuleb juttu Virge Joametsa raamatust „Vanemuise muusikateater aegade peeglis. 150 valitud lavastust“; Piletisajust; Eesti teatri festivalist Draama 2020 ja Ida Urbelile pühendatud lavastusest „Peer Gynt“.

03.03.2020 – Saates on külas Vanemuise uus muusikajuht ja peadirigent Risto Joost, kellelt uurime, kas ta tunneb juba kõiki Vanemuise muusikatrupi inimesi nägu- ja nimepidi ning millised korrektuurid tegi hooaja plaanidesse koroonaviirus. Kindlasti räägime hooaja avakontserdist, millega tähistatakse Eino Tambergi 90. ja Ludwig van Beethoveni 250. sünniaastapäeva.

27.08.2020 – Saates on külas Vanemuise draamajuht Tiit Palu, kellega räägime sügishooajal esietenduvatest lavastustest: draamast „Kaalud“, komöödiast „Pangarööv“, noorte inimeste kasvudraamast „Mitte midagi“, tragikomöödiast „Head inimesed“ ning peredraamast „Marvini tütred“. Lisaks tuleb juttu draamatrupi täienemisest 6 noore näitlejaga.

20.08.2020 – Vanemuise 151. hooaja esimene uuslavastus on operetiõhtu „Õhtu Leháriga“. Saates on külas lavastuses kaasategevad ooperisolistid Pirjo Jonas ja Karmen Puis, kellega meenutame lavastusi „Õhtu Straussiga“ ning „Õhtu Kalmaniga“ ja uurime, millised aariad-duetid kõlavad „Õhtul Leháriga“.

Kuula ka varasemaid saateid SIIT