14.07.2026

Esietendub Richard Wagneri „Reini kuld“

Eesti Kontserdi ja Rahvusteatri Vanemuine koostöös jõuab Saaremaa ooperipäevadel esimest korda Eestis terviklavastusena publiku ette Richard Wagneri 1874. aastal valminud ooperitetraloogia „Nibelungi sõrmus“. Tetraloogia avateos „Reini kuld“ kõlab 18. juulil 2026 Kuressaare lossi ooperimajas.

„Sõrmuse“-tsüklit võib pidada klassikalise ooperirepertuaari üheks kõige aukartust äratavamaks teoseks. Kogukestuselt 15 tunnini küündiv tsükkel koosneb neljast ooperist: „Reini kuld“, „Valküür“, „Siegfried“ ja „Jumalate hukk“. Neid saab näha järjestikustel Saaremaa ooperipäevadel: „Valküür“ on laval 17. juulil 2027, „Siegfried“​ 22. juulil 2028 ja „​​Jumalate hukk“ 21. juulil 2029.

Tetraloogia muusikajuht on Risto Joost, lavastaja, kunstnik ja valguskunstnik Michiel Dijkema (Holland).

Eesti Kontserdi ja Rahvusteatri Vanemuine koostöö võimaldab suurteose „Nibelungi sõrmus“ esmakordselt Eestis lavale tuua – sedavõrd suur ja kallis produktsioon sünnib kahe suure organisatsiooni ja toetajate jõul. Publiku huvi etenduva vastu on suur – saal on viimse kohani välja müüdud.

Rahvusteatri Vanemuine juhi Aivar Mäe sõnul sõlmiti kõigi nelja ooperi lavale toomiseks kokkulepe Hollandi lavastaja Michiel Dijkemaga. „Tegemist on nii mastaapse teosega, et meil poleks võimalik seda repertuaariteatris mängida – alates sellest, et Wagneri muusika esitamiseks vajame suuremat orkestrikoosseisu. Nii saab publik iga ooperit kogeda vaid ühel korral erisündmusena. Mul on suur rõõm, et teeme koostööd Eesti Kontserdiga,“ sõnas Mäe.

Rahvusteatri Vanemuine muusikajuhi ja peadirigendi Risto Joosti sõnul toob tetraloogia publiku ette armastatud Eesti ooperitähed meilt ja välismaistelt lavadelt. Seega on ooperilavale jõudmas parimatest parimad. „Kuna „Nibelungi sõrmust“ pole varem Eestis tervikuna lavastatud, tekkis soov see tsükkel publikuni tuua ja seda eelkõige just Eestist pärit lauljatega, kellest mitmed on Wagneri rollidega ka rahvusvahelist karjääri teinud. Publiku ette astuvad Ain Anger, Annely Peebo (Viini Volksoper), Monika-Evelin Liiv, Liene Kinča (Läti), Sandra Laagus (Berliini Riigiooperi Stuudio), Kadri Kõrvek (Rahvusooper Estonia), Annaliisa Otsa, Mati Turi, Rauno Elp (Rahvusooper Estonia), Juhan Tralla, Kristjan Häggblom, Roland Liiv (Soome Rahvusooper), Taavi Tampuu jt.

Wagneri muusika mastaapsus ja väljenduslaad on nagu uue maailma avastamine, millest ei saa vist kunagi tüdineda. „Nibelungi sõrmuse“ libreto temaatika keerleb võimuiha ja võimuviha piirimail, mis on hetkel vägagi aktuaalne teema,“ selgitas Joost.

Tähelepanuväärsed faktid lavastusest

  • Richard Wagneri „Nibelungi sõrmus“ jõuab Eestis esimest korda publiku ette terviktsüklina.
  • „Reini kuld“ kasutab esmakordselt Saaremaa ooperipäevade lava kogu selle laiuses.
  • Kõik lavastuse “Reini kuld” solistid teevad oma rollides debüüdi.
  • Tetraloogia jooksul ei kordu ühelgi aastal täpselt sama solistide koosseis.
  • Nelja aasta jooksul kogutud kavalehed moodustavad väärikas raamis ühe tervikliku kunstiteose.
  • Tetraloogia valmimisest sünnib dokumentaalsaade, mis jäädvustab prooviprotsessi ja kulissidetaguse töö.

Solistidest

  • Monika-Evelin Liiv on coverina samal hooajal Amnerise rolli “Aida” lavastuses The Metropolitan Opera.
  • Sandra Laagus ja Juhan Tralla astuvad üles olles eelnevalt õpetaja ja õpilase rollis.
  • Monika-Evelin Liiv ja Roland Liiv on õde ja vend.
  • Rauno Elp on ka varem esitanud Wagneri rolle.
  • Annely Peebo astub pärast pikka rahvusvahelist karjääri esimest korda üles Fricka rollis.

“Reini kuld” pildid esimesest basseiniproovist”, fotograaf Lisanne Rull.

“Reini kuld” pildid proovisaalist 07.07.2026″, fotograaf Lisanne Rull.