Uudista

Lavastaja Hendrik Toompere sen jaoks oli Ibseni „Nukumaja“ lugemine nagu „kerge kevadine esimene õhk“

Vanemuise teatri väikeses majas jõuab 26. oktoobril Hendrik Toompere sen (Eesti Draamateater) käe all publiku ette Henrik Ibseni näidend „Nukumaja“. Vaevalt see maailmaklassika sekka kuuluv 19. sajandil kirjutatud feministlik näidend pikemat tutvustamist vajab, ent Toompere käsitluses on norra näitekirjaniku lool hoopis teistsugune fookus.

Lavastaja tunnistab, et Ibsen on tema jaoks olnud võrdlemisi võõras ja keeruline autor ning tekstile kaasaja inimese psühholoogiast lähtudes eluvaimu sisse puhumine on prooviperioodi vältel pakkunud huvitavat väljakutset. Kui näidendi ilmumise ajal 19. sajandi lõpus mõjus peategelase Nora käitumine ootamatult ning tekitas ühiskonnas omajagu poleemikat, siis tänapäeval mõjub lavalugu ootamatult just seeläbi, et tegu on ühiskonnas täiesti tavalise käitumisega. Toompere sõnul on materjal lavastusprotsessis niivõrd uusi tahke omandanud, et ei meenuta laval enam üldse Ibsenit.

„Lugu käivitub tegelikult sellest, et noorel naisterahval on olnud elus teatud sorti rahulolematus ja ta on soovinud aastaks ajaks Itaaliasse minna, leides selleks ka ettekäände, et tema mehel on tervis halb,“ selgitab Toompere. „Naine on selleks raha hankimiseks sooritanud juriidilise kuriteo: ta on võltsinud allkirju ning saanud läbi pettuse raha kätte. Soov elada ilusat, lahedat elu kuskil Vahemere ääres – Napoli lahte vaadates, Capri saarel, Amalfil, Positanol, Atranil, Sorrentos – on inimlikult mõistetav, aga kui me hüppame üle enda võimete piiri, on sellel omad tagajärjed.“

Sündmuste hargnedes sattub Nora väljapressimise ohvriks. Lavastaja selgitab, et peategelase hirm avaliku hukkamõistu, mainekao ja tema avaliku isiksuse risti naelutamise ees on viimase aja maailmas inimeste jaoks üks mustemaid stsenaariume, mis elus ette võib tulla, ning võib viia üsna radikaalsete tegudeni.

„Nukumaja“ peaosas mängib Maarja Johanna Mägi, tema kõrval on laval Andres Mähar, Ragne Pekarev, Margus Jaanovits, Aivar Tommingas ja Külliki Saldre.

Lavastaja Hendrik Toompere sen on ühtlasi lavastuse muusikaline kujundaja ja valguskunstnik. Lavastuse kunstnik on Elisa Sinisalu.

Huvitava teatriloolise faktina võiks mainida, et „Nukumaja“ esimene lavastus Eestis jõudis lavale samuti Tartus, Taara seltsis, aastal 1904 ehk 120 aastat tagasi.

Foto proovist: Andres Mähar ja Maarja Johanna Mägi, tagaplaanil lavastaja Hendrik Toompere sen. Autor: Kalev Lilleorg

 

23.10.2024