Uudista

PromFest toob tänavu lavale Giuseppe Verdi populaarse ooperi „Aida“

Priit Kuusk, ERP uudisd 3. märtsil 2015

Pärnu rahvusvahelise ooperimuusika festivali ehk PromFesti tänavuseks ooperilavastuseks on Giuseppe Verdi „Aida”. Uuslavastus tehakse teoks seekord koostöös teatriga Vanemuine.

PromFest toimub nüüd juba seitsmendat korda, leides aset iga paarituarvulise aasta varasuvel. Teater Vanemuine saab endale esietenduse oma väikeses majas 19. mai päeval. 22. mai õhtul toimub „Aida” etendus Pärnus Endla teatri saalis ning 12. augustil Birgitta festivali programmis Tallinnas.

Tallinnas Kochi kohvitoas tutvustas festivalimeeskond 2. märtsil koos solistidega uut „Aida” lavastust. Sõna võtsid Erki Pehk, Toomas Kuter ja Madis Nurms, aariaid ooperist esitasid tulevased peaosalised, dramaatiline sopran Jomante Šležaite Leedust ning heroiline tenor Eduard Martõnjuk Valgevenest. “Aida” saab suurepärased solistid!

Giuseppe Verdi ooperi „Aida” muusikaline juht on festivali kunstiline juht, dirigent Erki Pehk, lavastaja ja kunstnik Madis Nurms, koreograaf Teet Kask ja valguskunstnik Margus Vaigur. Peaosades astuvad üles Pärnus korraldatava Klaudia Taevi nimelise konkursi laureaadid – Jomante Šležaite (Leedu) Aida osas, Anželina Švatška (Ukraina) Amnerise rollis ning Eduard Martõnjuk (Valgevene) Radamesina. Amonasrot laulab Laimonas Pautienius (Leedu), Ramfise osa Romans Polisadovs (Läti), Egiptuse kuningas on Märt Jakobson ning Sõnumitoojad Reigo Tamm või Rasmus Kull. Erki Pehki käe all mängib Vanemuise sümfooniaorkester, laulavad teatri ooperikoor ning Tartu noortekoor.

Alates järgmisest hooajast jääb PromFesti „Aida” ka Vanemuise püsirepertuaari.

Festivali esitlusel 2. märtsil tutvustas Madis Nurms, kes kunstnikuna on nüüd ka etenduse lavastaja, oma põnevaid ja uudseid visioone „Aida” uuslavastusest, olles materjalisse juba väga põhjalikult süvenenud. Tasub oodata, ja maikuul tulemust vaatama minna.

„Meie „Aida” saab olema harjumuspärastest erinev. Seal ei näe maalitud püramiide ega pruuniks võõbatud orjapoisse. Oma lavastusega kompame me suure poliitilise vaatemängu piire, mis haaravad rahvuseid sõjakeerisesse, muutes sadade inimeste saatust. Lõppsõna jääb Egiptuse printsess Amnerisele, kes lausub publikule, lavalolijatele, aga ennekõike iseendale: „Rahu!” See on üleskutse, mis omandab meid ümbritsevas praeguses heitlikus maailmas väga sügava tähenduse,” ütleb Madis Nurms.

04.03.2015