Uudista

Vanemuine toob lavale Euripidese „Medeia“ ja Goethe „Fausti“

Ajahambale vastu pannud kunstiteosed ehk klassika – teosed, mida ikka ja jälle uuesti loetakse, lavastatakse, mängitakse või vaadatakse, on justkui sild erinevate põlvkondade vahel. Nii pikalt ajale vastu pannud lugudel on üks ühine omadus – nad räägivad inimelu tahkudest ja probleemidest, mis olid olemas teose kirjutamise ajal ning on olemas ja puudutavad meid ka nüüd, sajandeid hiljem. Vanemuine toob 2018. aasta algul draamalavale kaks silda loovat teost: antiigist pärineva „Medeia“ ja  18. sajandil sündinud „Fausti“.

Vanemuise draamajuht Tiit Palu: „Suured lood nagu Medeia ja Faust ongi sellepärast suured, et nendes avalduvad inimlike otsingute igavesed vastuolud. Klassikateoste värsked tõlgendused mõtestavad meie kaasaega ning hoiavad sidet minevikuga läbi eelnevate tõlgenduste. See on tähtis nii lavastajatele ja näitlejatele kui teatrisõpradele.

Nii Faust kui Medeia seisavad valikute ees, millega igaüks meist võib juba järgmisel silmapilgul kohtuda.“

Euripidese „Medeia“ esmaesitusest Ateenas möödub peagi 2499 aastat. Teadaolevalt oli see vähemalt kolmekümnes katse tõlgendada müüti Medeiast ja Iasonist. Dramaturgide võistlusel sai Euripides toona viimase koha, sest tema näidend ületas oma uuenduslikkusega vaatajate taluvuse piirid. Pooled Ateena kodanikest, eranditult mehed, vilistasid välja näidendi, milles esmakordselt tunti sümpaatiat Medeia vastu; eelnevalt oli teda kujutatud jubeda nõiana barbaarselt maailmaäärelt. Hilisemaid Euripidese teose põhjal kirjutatud ja lavastatud versioone ühendab just empaatia Medeia suhtes.

Goethe “Faust” põhineb samuti vanadele rahvalugudele ja eelnevatele kirjandusteostele. Vanemuises lavastas “Fausti” viimati Linnar Priimägi rohkem kui veerandsajandi eest, siis olid peaosades noored näitlejad Andres Dvinjaninov, Rain Simmul ja Merle Jääger. See oli omas ajas väga suur ja õnnestunud lavastus. Toompere pakub väljakutse uuele põlvkonnale ning kõneleb läbi geeniuse teksti taaskord meie elu mõttest.

MEDEIA tekstiversiooni autor ja muusikaline kujundaja on Tiit Palu, kunstnik Eugen Tamberg. Osades Maria Annus, Külliki Saldre, Merle Jääger ja Kärt Tammjärv.

Esietendus 20. jaanuaril 2018 Sadamateatris.

FAUSTI lavastaja ja dramaturg on Hendrik Toompere (Eesti Draamateater), kunstnik Pille Jänes. Osades Linda Kolde, Marian Heinat, Veiko Porkanen, Andres Mähar, Reimo Sagor, Priit Strandberg, Margus Jaanovits, Hannes Kaljujärv, Jüri Lumiste ja Jaanus Tepomees.

Esietendus 3. veebruaril 2018 suures majas.

20.12.2017