Vanemuise balleti ajaloos jõuab esmakordselt lavale „Luikede järv“
Tšaikovski maailmakuulus ballett „Luikede järv“ jõuab publiku ette 2. oktoobril Vanemuise suures majas ja seda kohe uuenduslikus vormis. Tšehhi lavastaja Petr Zuska originaalkoreograafia seob klassikalise balletikeele rustikaal-modernsega ning toob balleti ajaloolise essentsi lavale tänapäevases teatrikeeles läbi tugeva visuaalse sümbolistika.
Vanemuise teatri balletijuht Mare Tommingas tõdes, et Tšaikovski muusika oli tema jaoks ainuke sügav põhjus, miks balletti „Luikede järv“ Vanemuises teha. „Kui jätta kõrvale klassikalise balleti esteetika, ilu ja paatos ning avada oma meeled selle teose muusikale, avaldub midagi palju enamat kui 32 fueteed või „Väikeste luikede tants“. Petr Zuska on lavastaja, kes läheb selle loo ja muusika dramaturgias sügavuti, toetudes Tšaikovski helikeele erakordsetele värvidele ja energiale,“ rääkis ta.
Tšehhist pärit lavastaja ja koreograaf Petr Zuska kinnitas, et tema lavastus on tõesti teistsugune: „„Luikede järv“ ei ole puutumatu, see on avatud igasugustele lähenemistele. Kuigi „Luikede järv“ on üks maailma tuntumaid ja olulisemaid ballette, on 21. sajand paratamatult hoopis teistsugune võrreldes ajaga, mil Tšaikovski oma muusikat kirjutas. Olen alati olnud sedasorti kunstnik, kes peab töös põhiliseks oma visioonide elluviimist, kuid kui ma võtan ette maailmakuulsaid materjale, püüan austada teoseid loonud heliloojaid ja geeniusi. Samas tahan anda midagi uut ja värsket ka enda poolt. Tahan kaevuda originaallugude sügavustesse, et leida see miski, mis mind kõnetab, leida nendes lugudes üles see müstika. Oluline on tuua need kuulsad lood tänapäevase vaataja jaoks lähemale, et suhestuda nendega nii ratsionaalselt kui ka emotsionaalselt.“
Zuska palub publikul teatrisaali tulla ootustevabalt. „„Luikede järve“ pealkirja nähes tekivad inimestel teatud ootused. Soovitan need ootused kõrvale jätta, sest minu versioon on küll seotud klassikalise „Luikede järvega“, kuid erineb sellest nii mitmelgi moel. Kui publik tuleb minu tõlgendusega kaasa, võib lavastus neid erutada ja puudutada,“ rääkis Zuska.
„Luikede järv“ on Petr Zuska teine lavastus Vanemuise teatris – 2018. aastal etendus Vanemuises tema ballett „Romeo ja Julia“.
„Luikede järve“ rahvusvahelisse lavastusmeeskonda kuuluvad tšehhi lavastaja ja koreograaf Petr Zuska, muusikajuht ja peadirigent Risto Joost ning dirigeerimas Martin Sildos ja Taavi Kull. Tšehhist on pärit ka kunstnik Daniel Dvořák ja kostüümikunstnik Pavel Knolle. Valguskunstnikuna panustab lavastusse Margus Vaigur koos assistendi Kaspar Ausiga.
Laval tulevad publiku ette Vanemuise balletiartistid Gus Upchurch või Willem Houck, Sayaka Nagahiro, Laura Quin või Tarasina Masi, Alain Divoux või Joo Ho Lee, Silas Stubbs või Alexander Germain Drew, Hayley Blackburn või Emily Ward, Gerardo Avelar või Benjamin Kyprianos, Yukiko Yanagi või Olivia Lenssens, laval on ka Vanemuise balletitrupp ja sümfooniaorkester.
„Luikede järv“ esietendub Vanemuise teatri suures majas 2. oktoobril kell 19.