Uudista

Vanemuise näitlejad teevad Molière’i 400. sünniaastapäeva auks eksperimentaalse žesti

Prantsuse näitekirjaniku Moliére’i komöödia „Naiste kool“ on Vanemuise teatripublikut naerutanud juba paar aastat. 15. jaanuari 2022 etenduse järgselt teevad näitlejad Moliére’i 400. sünniaastapäeva auks talle sümboolse kummarduse, tuues esmakordselt Eestis publiku ette lühinäidendi „„Naiste kooli“ kriitika“.

„Naiste kooli“ lavastaja Priit Strandbergi sõnul on „„Naiste kooli“ kriitika“ lühinäidend, mille Molière kirjutas pärast tormilist ja äärmustesse kalduvat vastukaja oma uuele näidendile ja lavastusele „Naiste kool“. „Arvamused sellest lavastusest läksid väga lahku – paljude meelest oli näidend uus, vaimukas, terav ja geniaalne, ent palju jagus ka kadetsejaid või lihtsalt teisitiarvajaid, kes leidsid selle näidendi moraalitu ning kehva olevat. Kuna Päikesekuninga ajastu armastas kunsti, oli teater seltskondades ootamatult tuline teema. Sellele kõigele otsustas Molière vastata vormis, mida ta kõige paremini valdas – näidendiga. Nii sündis näidend „„Naiste kooli“ kriitika“.“

Strandberg usub, et nii suuri autoreid, kes on mõjutanud mitte ainult maailmakirjandust, vaid ka üleilmset teatrikultuuri, on hea tunda. „Ma ei tea, et keegi oleks kirjutanud pärast oma teosele ilmunud kriitikat veel tagasisidest lähtuvalt uue näidendi.“

Soov „„Naiste kooli“ kriitika“ lavastusega siduda oli trupil juba „Naiste kooli“ lavastusprotsessi käigus. „On ju kurioosum, et selline lühinäidend üldse eksisteerib. Kuna Moliere´i 400. sünniaastapäeva tähistav aastanumber ei olnud enam kaugel, sündiski idee, et kui „Naiste koolile“ publikuarmastust jagub, tähistame näidendi autori ümmargust sünniaastapäeva, tuues „Naiste kooli“ publiku ette ka „„Naiste kooli“ kriitika“, rääkis Strandberg.

Nii palutakse 15. jaanuari 2022 „Naiste kooli“ etenduse järgselt publikul jääda ja saada osa sündmusest, mis kujuneb ilmselt tavapärase repertuaariteatriga harjunule küllaltki eksperimentaalseks sündmuseks. „See saab olema üks väga vaimukas „„Naiste kooli“ kriitika“ lavastatud lugemine, kus osalevad lisaks trupile ka kõige uuemad vanemuislased ja Ragne Pekarev,“ ütles Strandberg, uskudes, et publik lahkub pärast seda sündmust Sadamateatrist veelgi parema tujuga.

03.01.2022